‘Rant için depremi kullanıyorlar’

0
191

Depremi gündeminden düşürmeyen ve sıklıkla üzerine açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye cevap veren Mimarlar Odası Başkanı Muhcu, ‘İnsanların depreme olan duyarlılığı istismar ediliyor. Depremi, rant sistemini hızlandırmak amaçlı kullanıyorlar’ dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin depremle ilgili geçtiğimiz hafta yaptığı “Topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde. Yani bu ülkenin altı oynak. Üstündeki oynaklıklar olduğu gibi” açıklamasının ardından bu kez de İstanbul’da yeni rant alanlarının açılacağının sinyalini veren bir konuşma yaptı. Önceki gün Bursa gezisi sırasında konuşan Özhaseki, uzmanların depreme ilişkin değerlendirmelerine atıfta bulunarak, “Deprem uzmanlarının da ifade ettiği gibi Marmara ve açıklarında 7 ve üzeri şiddetli deprem gelecekte bizi bekliyorsa, İstanbul’da yaklaşık 600 bin bağımsız birimin riskli olduğunu biliyoruz. Hazırlık yapıyoruz. Deprem gelmeden önce yenileme istiyoruz. Birçok çalışmalarımız, tedbirler var. Allah korusun biz bu hazırlıkları yapmadan deprem olursa, karşımıza çıkacak hasarı ve belayı düşünemiyoruz” dedi. Özhaseki, yine yakın zaman içinde İstanbul’da senede 500 bin yapının yenilendiğini, 7 buçuk milyon yapının da yenilenmesi gerektiğini belirtmişti.

‘Yeni kampanya hazırlığındalar’

Özhaseki’nin açıklamalarını gazetemize değerlendiren, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Özhaseki’nin uzmanı olmadığı bir alanda kamusal görev yürüttüğünü vurgulayarak, “Bugüne kadar depreme ilişkin yapılan hiçbir çalışmada yurttaşların can ve mal güvenliği düşünülmedi. Buna karşın doğanın bütün değerlerini ranta dönüştüren ‘kentsel dönüşüm’ adı altında bir politika ısrarla sürdürülüyor. Bu politikaların sağlıklı bir kentleşme sağlamayacağı, yaşamsal değerleri korumayacağı ve birçok problemin kaynağı haline geleceği yapılan uygulamalar üzerinden de somut bir şekilde görülüyor” dedi. Muhcu, TOKİ tarafından sürdürülen projelere de atıfta bulunarak, şunları söyledi: “TOKİ’nin kıyı alanlarına, vadilere, akarsu yatakları rant getirisi olan yerlere yapılması bunun bir diğer somut örneğidir. Bakan, yaptığı açıklamayla mevcut rant ve talan politiklarında tıkandıklarını gösteriyor. Gayri menkul satışlarında ciddi bir azalma var. Bunu aşmak için yeni kampanyalar yapmak istedikleri bu açıklamalardan anlaşılıyor. Bunu yaparken de insanların depreme olan duyarlılığı istismar ediliyor. Depremi, bu rant sistemini hızlandırmak amaçlı kullanıyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here