Reşik’in son ustaları

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Keçi kılından yapılan ve kendirden örülen ‘Reşik’ bir ayakkabı olmasının ötesinde aynı zamanda Kürt kültüründe önemli bir yere sahip. Ünü çoktan sınırları aşan Reşik ayakkabısının Kürdistan ve Türkiye dışında da bir pazarı var. Geçmişi çok uzun yıllara dayanan ‘reşik’, Van’da sadece bir yerde üretiliyor. Reşik’in yapımında kullanılan ana ürün Doğubayazıt ve Iğdır’ın köylerindeki Koçerler tarafından keçi kılından ve kendirden örülüyor.

Örülen bu ürün koni şeklinde ayakkabı ustası Mecit Emen’e ulaştırılıyor. Ardından 15 günü bulabilecek zahmetli bir işe koyulan Mecit Emen, ‘reşik’i üretiyor. Yöre Kundura adını verdiği atölyesinde ayakkabı tamiri ve imalatını yapan Mecit Emen, ‘reşik’ kültürünü yaşatmaya kararlı. Atölyesinde kardeşlerine de ‘reşik’ imalatını öğreten Mecit Emen, 32 yıldır bu işi yapıyor.

‘Reşik’ ayakkabısının üretimine ilişkin bilgi veren Emen, ”Seri üretimimiz yok. Tamamıyla el emeği, göz nuru bir işçiliğin sonucunda bu ayakkabıları imal ediyoruz. Böyle olunca da üretimi de son derece sınırlı kalıyor. Doğal ürünlerle ürettiğimiz reşik ayakkabısı, sağlık açısından da oldukça faydalı” diye konuştu.

VAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR