Rize’de ziplineler tehlike saçıyor

0
216

Fırtına Deresi üzerinde kurulan ziplineler, tehlike saçıyor. Suriyeli çocukların yemek ve kalacak yer karşılığında çalıştırıldığı ziplinelere yine çocuklar bindirilirken; bir tehlike anında müdahale edecek sağlık ekibinin olmaması dikkat çekiyor

Rize’nin güzellikleri ile ünlü Fırtına Vadisi pek çok kez rant ve talan projeleri ile gündeme geldi. Ekoloji düşmanı politikaların hedefinde olan Fırtına Vadisi’nde talan politikaları dışında dikkat çeken bir diğer durum ise, dere üzerine kurulan ziplinelerden (100 metre uzunluğunda ve yerden 10 ile 20 metre yüksekliğinde kurulan ipler aracılığı havadan uçuyormuşçasına kaymanızı sağlayana araç) vadi boyunca en az 15 tane bulunuyor.

İlk başta dereden ip üzerinden salınarak uçarcasına karşıya geçmek hoş gibi görünse de, özel firmaların kurmuş olduğu bu eğlence yerlerinin çocuklara emanet edilmesi dikkat çekiyor. Çocukların kontrolündeki bu yerler oldukça denetimsiz. Bazı zipline alanlarında ise, ülkesindeki savaştan kaçarak göç etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklar çalıştırılıyor. Ekonomik ve yasal güvencesi olmadan sadece yemek ve kalacak yer verilerek çalıştırılan çocukların tercih edilmesinin sebebini ise, adını açıklamayan bir turizmci şöyle anlatıyor: “Arap turistlerle çok iyi anlaşıyorlar. Bizim çocuklar dil sorunu yaşıyor bu nedenle Suriyeli çocukları buralarda çalıştırıyoruz.”

‘Denetimsizlik bizim de dikkatimizi çekti’

Fırtına Vadisi’ni ziyaret eden zipline kullanıcılarından Ayşe Mete, ziplinelerde hep çocukların çalıştırılmasının kendisinin de dikkatini çektiğini belirterek, hiçbir denetim olmamasını da eleştirdi. “Birisinin başına bir kaza gelse müdahale edecek kimse yok” diyen Mete, “Sezon bitmeden bir kaza olmaması için dua mı edelim” diye tepki gösterdi. Çalışan çocuklara, zeplinelerde bir kaza olursa buna dair ne yapacaklarını sorduğunuzda kendilerinden emin bir şekilde hiç kaza olmadığını söylüyorlar. Ancak kendileri de her an bir kaza olabileceğinin farkında. Üstelik muhtemel kazalara ilişkin ilk yardım çantası veya bir sağlık ekibi de yok. Bu da olası bir kazada kaybın büyümesi anlamı taşıyor.

Kaymakama göre sorun yok

Temmuz ayında Çamlıhemşin Kaymakamı Okan Daştan, 100 metre uzunluğunda ve yerden 10 ile 20 metre yüksekliğinde Fırtına Deresi’nin üzerinde kurulan ziplineye binmiş ve “Adrenalin tutkunları Fırtına Vadisi’nde zipline yapmadan gitmiyor. Fırtına Vadisi’nden geçerken zipline sporu yapmaya mutlaka gelin ve bu manzara karşısında bu adrenalini yaşayın” demişti. Kaymakam Daştan’ın da güvenlik sorunundan hiç söz etmemesi, denetimsizliği bir kez daha gözler önüne sermişti.

Evrim Kepenek / Ozgurlukçü Demokrasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here