Savaş politikalarından vazgeçilmeli

Post date:

Author:

Category:

Ege Bölgesi’nde son 8 ayda Avrupa’ya çıkmak isteyen 5 bin 938 mülteci umut yolculuğunda engellendi, biri bebek, 5’i çocuk, 22 kişi ise yaşamını yitirdi. Devletlerin mülteci politikalarını eleştiren İHD Mülteci Komisyonu üyesi Deniz Bayrak, nihai çözümün barıştan geçtiğine işaret etti

Ülkelerinde çıkan savaş nedeniyle göç yollarına düşmek zorunda kalan milyonlarca mülteci, dünya liderleri tarafından ‘tehdit’ olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ise ‘şantaj’ aracı olarak değerlendirilerek, açlığa ve ölüme terkediliyor. Kiminin cansız bedeni çıktıkları umut yolculuğunda karaya vuruyor, kimininki ise bir köşe başında donarak bulunuyor… İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, 2016 yılı Haziran ayından bu yana Ege Denizi üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerle ilgili bir rapor hazırladı. Raporda yer alan verilere göre mültecilerin önemli geçiş noktalarından biri olan Ege Bölgesi’nde 8 ayda 5 bin 938 mülteci, umut yolculuğuna çıkarken engellendi, biri bebek 5’i çocuk, 22 kişi de yaşamını yitirdi.

En temel hakları dahi karşılanmıyor

İHD İzmir Şubesi Mülteci Komisyonu üyesi Deniz Bayrak, Türkiye coğrafyasının konum açısından mültecilerin yoğun olarak geldiği bir bölge olduğunu belirterek, Ege bölgesi kentlerinin geçiş güzergahı olduğunu söyledi. Bayrak, “Her gün yüzlerce insan yeni bir yaşam kurabilme umuduyla ülkemize veya başka ülkelere geçmeye çalışıyor. Devletlerin mülteci politikası yüzünden de her gün ölüm haberleri alıyoruz. İnsanlar kaçtıkları savaş ortamından çıkıp bambaşka zorluklarla karşılaşıyor. En temel hakları olan beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar” diye konuştu.

Medyanın ırkçı dili saldırı doğuruyor

Böylesi bir ortamda mültecilerin medyanın ırkçı yayın politikaları nedeniyle saldırı tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Bayrak, “Mülteci sorununun ortadan kalkması için siyasi iktidarların savaş politikalarından vazgeçmesi gerekiyor. Mültecilere sadece yardım edilmesi bu sorunu ortadan kaldırmaz. Mülteciler gibi bir sorun var eden nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu da barışın sağlanması ile mümkün olabilir” dedi.

ABD yeni bir savaş açtı

Dünyanın en varsıl ülkelerin canından başka bir şeyi kalmamış insanlara karşı yeni bir savaş açtığını kaydeden Halkların Köprüsü Derneği İzmir Yöneticisi Yıldırım Şahin ise, ABD’nin Suriye, Somali, Libya, Yemen, İran ve Irak’tan mülteci kabul etmeyeceğini ilan etmesinin, insan haklarına saldırıda yeni bir aşamaya geçildiğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Dünyada süper güç olarak tanımlanan ülkelerin başında gelen ABD, Rusya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin mülteci sorununa duyarlı yaklaşması gerektiğini dile getiren Şahin, Akdeniz ve Ege’de bu kadar fazla mültecinin can vermesinde bu ülkelerin sorumlu olduğunu kaydetti.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR