‘Sermayenin çıkarına karşı doğanın tarafındayız’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Ekoloji Meclisi ve Mersin Çevre Dostları Derneği, zeytinliklerin talan edilerek işletmeye açılmasını öngören yasa tasarısına “Sermayenin çıkarına karşı doğanın tarafındayız. Bu talana karşı nasıl mücadele etmemiz gerekiyorsa öyle mücadele edeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Ekoloji Meclisi, zeytinliklerin işletmeye açılmasını “Zeytin, mera ve kıyıların talanına izin vermiyoruz” sloganıyla Kadıköy Khalkekedon Meydanı’nda düzenlediği açıklamayla protesto etti. “Zeytinime dokunma” pankartı açılan açıklamada, “Zeytine ölüm yasasına hayır” ile “Kıyılara kıyıma hayır, izin vermeyeceğiz” dövizleri taşındı.

Açıklamayı yapan İstanbul Ekoloji Meclisi üyesi Fatoş Osman Ağaoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP grup toplantısında sarf ettiği “Tesis mi, zeytin mi?” sözlerini hatırlatarak, “Bu soruya verdiğimiz cevap tabii ki zeytin ve çevresinde ki ekosistemdir. Yani biz sadece zeytinin değil aynı yasa tasarısının hedef aldığı başta meraların, kıyı sistemlerinin ve tüm doğanın tarafındayız” dedi.

‘TALANA İZİN VERMEYECEĞİZ’

AKP hükümetinin sürekli doğayı talan eden yasalar çıkarttığını ifade eden Ağaoğlu, “Her şeyin sermayenin değer akçeleriyle ölçülmesine izin vermeyeceğiz. Bu talana karşı nasıl mücadele etmemiz gerekiyorsa öyle mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘ZEYTİNLİKLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Mersin Çevre Dostları Derneği, şube binalarında yaptıkları basın toplantısıyla zeytinlik ve mera alanlarının imara çevrilmek istenmesini protesto etti. Çok sayıda çevrecinin katıldığı toplantıda konuşan Mersin Çevre Dostları Derneği Başkanı Suna Kılıçcı, Türkiye’nin son yıllarda Avrupa Birliği’nin (AB) kirli teknoloji transferine maruz kaldığını kaydetti.

‘ZEYTİNLİKLER YOK EDİLİRSE HAYVANCILIK BİTER’

Tüm dünyanın vazgeçtiği Termik Santraller, Çimento Fabrikaları, Nükleer Santrallerin Türkiye’de hızlı bir şekilde kurulmaya çalışıldığını dile getiren Kılıçcı, “Plansız kirli teknolojilerle ülkemiz eski çöp teknolojilerin kabul yeri ve bu eski teknoloji atıklarının depo alanı olmuştur” dedi. Çıkarılmak istenen yasayla milyonlarca zeytinlik alanının talana açılacağını ifade eden Kılıçcı, zeytinliklerin ve meraların yok edilmesi halinde hayvancılığın da biteceğini söyledi.

Zeytinlik ve meraların yok edilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Kılıçcı, “Bu yasa tasarısının acilen Meclisten çekilmesini istiyoruz. Herkesi zeytinliklerimize ve meralarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR