Siirt’in el emeği battaniyesine ilgi azaldı

Post date:

Author:

Category:

Siirt’te keçi tiftiğinden tezgahlarda el emeği ile dokunan ünlü Siirt Battaniyesi, artık eskisi gibi ilgi görmüyor. El emeği yerine makineli imalata dönüşmesi nedeniyle bu battaniyelerin üretimi de tükenmek üzere.

Siirt’te keçi tiftiğinden el emeği ile dokunan Siirt Battaniyesi, artık eskisi gibi ilgi görmediği ve el emeği yerine makineli imalata rağbet olması nedeniyle, unutulmaya yüz tuttu. Bu battaniye kışın sıcak, yazın serin tutma özelliğiyle bölgenin iklim şartlarına göre üretiliyor. Hakiki tiftikten yapılan bu battaniyeler, eskimeyip sürekli canlı kaldığı ve akrep gibi tehlikeli canlıların girmesini engellediği için bölgede çoban ve Koçerler tarafından da tercih ediliyor. El emeği ile battaniye dokuyanların çoğu bu zanaatı dedelerinden devralmış. Eskiden yoğun olarak ve daha çok evlerde dokunan bu battaniyeler, şimdi ise tükenmek üzere. Şu an kısıtlı olarak üretilen battaniyelerin teki 500 TL’den alıcı buluyor.

EL EMEĞİ SİİRT BATTANİYESİ TÜKENMEK ÜZERE

Siirt’te 20 yıldır işlettiği dükkanda hem battaniye dokuyan hem de satışını yapan Fahrettin Evin, “20 yıldır bu mekanda bu sanatı icra ediyorum. Ama küçüklüğümden beri bu işin içindeyim. Dedelerimizden bize kaldığı için ve el emeği ile ürettiğimiz için biz buna sanat diyoruz. Eskiden evlerde yapılıyordu. Mutlaka her evde battaniye dokuyan birileri vardı. Hala da var evlerde dokuyan, ama eskisi kadar değil. Çünkü şuan bu sanat ilgi görmediği için tükenmek üzere” şeklinde konuştu.

MAKİNELİ ÜRETİM YOK ETTİ

20-30 yıllık dokuma tezgahında seccade, battaniye ve heybe gibi ürünler dokuyan Evin, emeğinin karşılığını alamadığını ve bu yüzden mesleği çocuklarına aktaramadıklarını söyledi. Evin, “Bu mesleğe ilgi artık yok. El dokuma yerine insanlar artık makineyle üretileni tercih ediyor daha ucuz olduğu için. Makineli dokumanın artmasıyla birlikte el emeği değerini kaybetti. Yani bir sanatı makineler tüketti. Makineli üretim el emeği ile üretim yapan bizleri iş yapamaz hale getirdi artık. Ben dükkanımda el emeği ile hakiki tiftikten ürettiğim battaniyeyi satamıyorum artık. Eskiden dükkanımda makineyle dokunan tek ürün yoktu. Ama artık insanlar bunu tercih ettiği için benim dükkanımda da olmaya başladı. Nedeni ise bizim sanat olarak değerlendirdiğimiz el emeği ürünlere ilginin olmaması. Bu da el emeği ile yapılan sanatın tüketilmesi demek oluyor. Çünkü artık bizi geçindirmiyor. El emeği ile dokunan bu battaniyenin makine ile dokunan battaniyeden çok farkı var ama insanlar bunun farkında değil” diye anlattı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR