Şırnak’ta 60 kilometreye 6 baraj

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şırnak merkez ile Uludere ilçesi arasında bulunan 60 kilometrelik dere yatağında DSİ tarafından yeni barajların yapımına devam ediliyor. Her 10 kilometrede bir, inşa edilen barajlardan dolayı dere yatakları kurudu.

Şırnak ve ilçelerinde bulunan vadiler üzerinde 2009 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımına başlanan barajların inşasına devam ediliyor. İl merkezi ve bağlı Uludere ilçesi arasındaki 60 kilometre uzunluğunda olan vadideki dere üzerine yapılan 5 barajın yapımı tamamlanırken, bir barajın yapımı da devam ediyor.

DERE YATAKLARINI KURUTTU

Sınıra yakın bir noktada bulunan vadideki Taşdelen (Nêrweh), Işıkveren (Bilîh) ve Ortabağ (Kiror) köylerine yakın noktalarda yapılan barajlardan dolayı ekolojiye de büyük zarar verildi. Çok sayıda hayvanın yaşadığı bölgelerdeki yüzlerce ağaç kesilirken, birçok tarım arazisi ise kullanılamaz hale geldi. Her 10 kilometrede bir bulunan barajlardan dolayı zaten debisi yüksek olmayan dere yatakları kurumayla yüz yüze kaldı. Söz konusu durum dere boyunca tarım ile uğraşan köylüleri de etkiledi.

YÜZLERCE AĞAÇ KESİLDİ

Yine baraj yapımlarının bitiminden sonra sular altında kalacak yolların yerine birçok alanda yeni yol çalışması için kazı çalışmaları da devam ediyor. Onlarca kepçe tarafından kazınan dağlarda da yüzlerce ağaç kesilerek yok edildi.

KASRİK BOĞAZI SULAR ALTINDA KALACAK

Edinilen bilgilere göre bir baraj ise, Cizre-Şırnak karayolunun 7’nci kilometresinde bulunan Kasrik beldesine yakın bir noktada yapılacak. Dicle Nehri üzerinde yapılacak barajdan dolayı belde tamamen sular altında kalacak ve Cudi ile Gabar dağlarının birleştiği hat olan Kasrik Boğazı da sular altında kalacak. Evleri sular altında kalacak yurttaşların ise Cizre girişinde yapımına devam edilen TOKİ konutlarına yerleştirileceği ifade ediliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR