SSPE hastası saatlerce boyundan küçük yatakta bekletildi

Post date:

Author:

Category:

SSPE hastası Recep Kaplan’ın götürüldüğü Harran Üniversitesi Hastanesi’nde küçük bir yatakta saatlerce bekletildiği görüntülendi.

MHP’li Osman Durmuş’un Sağlık Bakanı olduğu 1999-2002 yılları arasında, yapılan bozuk kızamık aşıları nedeniyle Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığına yakalanan çocuklardan biri olan Urfa nüfusuna kayıtlı Recep Kaplan’ın babası Hasan Kaplan, hastanelerde yaşadıkları sıkıntıdan yakındı. Her ay 5 gün süren tedavi için çocuğunu götürdüğü Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde kötü muamele gördüklerini belirten Kaplan, hastanede doktor ve hemşire buladığını söyledi.

‘BÖLGE DENEME AMAÇLI SEÇİLDİ’

Bölgede bozuk aşılarının bilinçli bir şekilde yapıldığını belirten Kaplan, şöyle devam etti: “Osman Durmuş döneminde bayat ilaçlar doğuya deneme için gönderilmişti. Denemeyi bizim çocuklarımızın üzerinde yaptılar. Bunu yaptıkları yetmiyormuş gibi, birde hastaneye geldiğimizde bize zorluk çıkarıyorlar. Sabah saat 09:00’da oğlumu getirdim. 17 yaşındaki oğlumu küçük çocukların yataklarına yatırdılar. Çocuğum yatakta iki büklüm kalmak zorunda kaldı. Diğer odalara baktığımda 1 ya da 2 aylık bebekleri yetişkinlerin yataklarına yatırdıklarını gördüm. Oğlumun bulunduğu oda da boş olan çocuk yataklarını gördükten sonra, neden böyle yapıyorsunuz dediğimde, personel bana ‘Hangi taş büyükse git kafanı oraya vur. Beni nereye şikâyet ediyorsan et’ diyor. Var mı böyle bir şey, hastane içinde nereye gidiyorsam ‘halledeceğiz’ diyorlar. 3 saat geçtikten sonra tedavi etmek için geldiler. Ben izin vermedim. Yaşadıklarımı gazetecilere anlatayım, sonra başlayın dedim. ‘Gazetecileri içeri almayacağız’ diyerek tepki gösterdiler.”

ÇARE YOK

Doktor ve hemşire dahil hastanede personelin yetersiz olduğunu söyleyen Kaplan, “Sadece bir görevli var oda ‘Sizinle ilgilenemem nereye başvuruyorsan başvur’ diyor. Tamamda kiminle görüşeyim dediğimde ‘Bana ne kime gidiyorsan git’ diyor. Peki bu çocuğu yetişkinlerin yatağına alalım yazıktır dediğimde, ‘yok oralar dolu’ diyor. Dolu ama 2 aylık bebek yatıyor. Hatta oğlumun yanındaki çocuk yatağı da boş olmasına rağmen benim oğlumu yetişkinlerin yatağına almadılar. Zaten hastanede sadece bir Nöroloji Doktoru var, onu da göremiyoruz. Ancak telefonla görüşebiliyorum. Koca hastanede bir doktor var onu da göremiyoruz” diye konuştu.

‘YAŞADIKLARI YETMİYOR MU?’

Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşadıklarım yetmiyor mu? Birde hastanelerde mi bu acıyı bu rezaleti yaşayayım. Bu ilaç devletten geliyor. Devletten gelmese çocuğumu başka hastanelere götürürüm. Ama mecbur bunu devlet himayesinde kullanıyoruz. Devlet hastaneleri de bu sıkıntıları yaşatıyor.”

Yetkililer tarafından hastanede görüntü alınması engellense de, Kaplan’ın çektiği fotoğraflarda SSPE hastası Recep Kaplan’ın küçük bir yatakta ablasının kucağında iki büklüm bekletildiği ve hemşire ile danışma odalarının boş olduğu görülüyor.

Söz konusu iddialar ile ilgili hastane yönetimi ile görüşmek istediğimizde ise, hastane yönetiminden kimsenin bulunmadığından reddetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR