Suriye savaşın yaralarını sarıyor: Mülteciler evlerine dönüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suriye, 2011’den bu yana süren savaşın yaralarını sarıyor. TASS haber ajansının haberine göre, Rusya Uzlaştırma Merkezi bir grup mültecinin Halep’e dönüşünü sağladı. Merkezin sözcüsü Soslan Tseboyev “Halep’teki karşıt tarafları Uzlaştırma Merkezi Suriyeli yetkililerle birlikte Membiç’ten 70 mülteciye Maskanah şehrinde kalacak yer sağladı. Mültecilerin evlerine güvenli bir biçimde geçişini de temin ettik” dedi.

Suriye’nin büyük mülteci kamplarındaki kişilerin yeniden yerleştirilmelerini hedefleyen mültecilerin geri dönüşü çalışmaları aşamalı biçimde yürütülüyor. Eylül ayında Lazkiye’de bir stadyumda bulunan 20.000 mültecinin geri dönüşünün sağlandığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye hükümeti ile Rusya Uzlaştırma Merkezi’nin izlediği süreçte Suriye’nin çeşitli bölgelerinden 500.000’e yakın mültecinin evlerine döndü.

Silahlı çatışmalardan zarar gören bölgeler için Suriye’nin Tartus limanına 4000 tondan fazla Rus yapımı inşaat malzemesi ve ekipmanı gönderen Rusya Uzlaştırma Merkezi, bu ülkedeki insani yardım faaliyetlerini geliştirmeyi planlıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR