Sürmene yangını sorularla dolu

Önceki gün Sürmene’de çıkan yangının ardından ortaya atılan soruların arkası kesilmiyor. Yangının bölgeye otel yapmak isteyen Katar Emiri’ne ya da bölgede bulunan Katı Atık Tesisi’nin ek tesisine alan açmak için mi çıkarıldığı soruları Meclis’in de gündeminde

Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkisinde 7 Ocak gecesi çıkan büyük orman yangınının ardından her gün ortaya yeni sorular atılıyor? CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı da, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde 7 Ocak Cumartesi günü Trabzon Sürmene’de meydana gelen orman yangınını gündeme getirdi.

Çamburnu mevkiinde başlayan yangının ertesi gün gece geç saatlerde söndürüldüğünü ve 20 hektarlık alanın yangından etkilendiğine dikkat çeken Altıok Akatlı, yangında 250 yılda ancak yetişen sarıçamların yok olduğunu ifade etti.

Rant iddiaları

7 ayrı yerde aynı anda çıktığı iddia edilen yangınla ilgili Trabzon Valisi, arazinin sarp olduğunu ve müdahale edilemediğini ifade etti. Bundan bir ay önce Trabzon Akyazı Şenol Güneş Stadı’nın açılışında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte bölgeyi helikopterle gezen Katar Emiri’nin bu ziyaretinden kısa bir süre sonra böylesi bir yangının olmasının kamuoyu nezdinde “rant” iddialarını beraberinde getirdiğine vurgu yapan Altıok Akatlı, yangının yedi ayrı bölgede eş zamanlı başlamasına da dikkat çekti.

Sorular bitmiyor

Altıok Akatlı’nın önergesinde, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’na şu sorular yöneltildi:

* Yangın yedi ayrı yerde, aynı anda nasıl çıktı? Yangının bölgede bulunan Katı Atık Tesisi ile bir ilgisi var mıdır? Katı atık tesisinde yapılan çalışmalardan yangının çıkma ihtimali nedir?

* Aynı bölgede bulunan Katı Atık Tesisi’ne ek olarak planlanan ve üç gün önce ÇED raporu yayımlanan “Katı Atık Düzenleme Projesi Ek Lot Projesi” gerekli olan alanın açılmasıyla yangın arasında bir bağlantı bulunmakta mıdır?

* Trabzon Akyazı Şenol Güneş Stadı’nın açılacağı gün, Katar Emiri’nin Trabzon’a gelmesi, helikopter ile bölgeyi dolaşması Trabzon dağlarında “otel hayalleri” kurmasıyla bu yangının bir ilişkisi bulunmakta mıdır?

* Yangının çıktığı bölgede herhangi bir arazi satışı ve kiralamasına dair herhangi bir çalışmanız var mıdır? Bu bölgede Katarlıların beş yıldızlı otel yapacağı iddiaları doğru mudur?

* Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Sürmene Çamburnu Milli Parkı için “nature park” gibi projeler planlanıyordu, bu projenin yangınla ilişkisi var mıdır?

* Yangın karşısında Bakanlığınız neden bu kadar çaresiz ve seyirci kalmıştır? Bölgede yangın olasılıklarına dair aldığınız önlemler nelerdir? 2002 yılından bu zamana kadar hangi bölgelerde, kaç hektarlık ormanlık alan yangın nedeniyle yok olmuştur?

ANKARA

EN SON EKLENENLER