Süryanileri silmeye çalışıyorlar

Post date:

Author:

Category:

Süryanilere ait kilise ve mezarlık gibi mülklerin diyanete devrine ilişkin tepkiler sürüyor. Almanya Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Danyel Demir ve AP Türkiye Raportörü Renate Sommer, duruma tepki göstererek; AKP’nin azınlıkları silme çabası içinde olduğunu ifade ettiler

êrdîn’in Büyükşehir olmasından sonra kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretti. Hazine’ye tescili yapılan Süryanilere ait kilise, manastır ve mezarlıkların bir kısmının tahsisinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapıldığı belirtildi. Duruma birçok siyasetçi ve sivil toplum kuruluşutepki gösterirken; uluslararası kamuoyunda da durum yankı uyandırdı. Deutsche Welle’de yer alan bilgiye göre; Almanya Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Danyel Demir, Mor Gabriel Manastırı Vakfı ile görüştüklerini ve hâlihazırda devredilen 50’nin üzerinde kültür varlığının “buzdağının sadece görünen kısmı “olduğunu söyledi. Durumun karmaşık olduğunu vurgulayan Demir, “kamulaştırmanın alarm verici” olduğuna dikkat çekti. Demir, “kamulaştırma listesinde henüz Mardin ve çevresindeki kaç tane Süryani kilisesinin dahil olduğunun belli olmadığını” da sözlerine ekledi. Demir aynı zamanda devir işlemine karşı hukuki yolların devreye sokulduğunu belirtti.

‘Azap çektirmek istiyorlar’

Süryani kiliselerin Diyanet’e devrine tepki gösteren Avrupa Parlamentosu’ndaki Avrupa Halk Partisi grubu Türkiye Raportörü ve Alman Hristiyan Demokrat Parti CDU’nun Avrupa Parlamentosu milletvekili Renate Sommer, “Binlerce yıllık erken Hristiyanlık döneminden kalma kültür mirasının kamulaştırılmasının dünyada kesinlikle bir başka örneği bulunmuyor” dedi. Sommer, bu kültür mirasının şimdi kolaylıkla üçüncü kişilere satılmaya başlanabileceğine ve müze ya da camiye dönüştürülebileceğine dikkat çekerek şunları söyledi; “Belli ki Türk hükümeti ülkedeki Süryani azınlığa sadece azap çektirmek istemiyor, aynı zamanda tamamen silmek istiyor.

Gaspa karşı  duyarlılık çağrısı

Mezopotamya Halklar Kongresi (MHK) de, yaptığı açıklamayla devir işlemini kınadı. Açıklamada; mallara el koymanın, azınlıkları ülkeden sürmeye çalışmanın faşizmin bir göstergesi olduğu vurgulandı. Açıklamada, tüm devrimci ve demokratlara gasp olayı karşısında duyarlı olma çağrısında bulunuldu.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR