Tarihi Buldan Evleri harabeye döndü

İzmir 2 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilen Denizli’deki 150-200 yıllık tarihi Buldan Evleri, bakımsızlıktan harabeye döndü.

Denizli Valiliği ve Denizli İl Özel İdaresi, Buldan Kültür Mirasının Korunması ve Yerel Kalkınmanın Sağlanması Projesi kapsamında tarihi Buldan Evleri, 2006 yılında İzmir 2 No’lu Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilmesinin ardından, gerekli önlemlerin alınmaması ve yeteri kadar maddi ödeneklerin mülk sahiplerine sağlanmadığından dolayı harabeye döndü.

Birkaç tane kaldı

150-200 yıllık olan tarihi Buldan Evleri, yapılış şekilleri itibarı ile 18. ve 19. yüzyıl şehir dokusunu yansıtıyor. Geçmişte kat karşılığında müteahhitlere verilerek yıkılıp, betonarme ve çok katlı yapılara dönüştürülen Buldan Evleri’nden bugün sadece birkaç tanesi kaldı.

Baba evim yok oluyor

Doğup büyüdüğü evinin yok olmayla karşı karşıya olduğunu söyleyen İsmet Boyacı (75) adlı yurttaş, evlerin Kentsel Sit alanı içinde olduğundan dolayı artık tadilatta yapamadıklarını aktaran Boyacı, “10 senedir evimin restore edilmesi için başvuruda bulundum. Plan Proje ödeneğinin çıkması için çok bekledim. O çıktı ve yapıldı ama şuan Yapım Ödeneği çıkacak diye bekletiyorlar” dedi.

Çok geç kalındı

Tarihi evlerin koruma altına alınmasında geç kalındığını söyleyen İbrahim Başbuğ, “Önceden mahallemizdeki evler hep tarihi idi. Şuan çoğu içerisinde durulmayacak olduğundan dolayı yıkılmış durumda. Diğerleri ise tadilat yapılmadığı için yok olmaya doğru gidiyor” şeklinde konuştu.

DENİZLİ

EN SON EKLENENLER