Tarihi ihanet: Nükleer santral onandı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarihi bir ihanete imza attı. Akkuyu Nükleer Santrali, AKP ve MHP’nin oyları ile onaylandı. Mersin’de yurttaşlar ve çevreciler soyunarak karara tepki gösterdi. Akkuyu Nükleer Santrali, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi için verilen rüşvet olduğu belirtiliyor

İstanbul’da toplanan Dünya Enerji Konseyi’nin baş konuğu olan Rusya ile olan ilişkilerin yeniden düzelmesi için verilen ilk rüşvet Akkuyu Nükleer Santrali oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali’nin 1/50 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yer alması kararını merkezi idareye bırakan komisyon kararını oy çokluğuyla onayladı.

Raporun görüşülmesi sırasında mecliste nükleer karşıtları ile bazı meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşanırken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz arasında da gerginlik yaşandı. NGS Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi, Rus şirketi Rosatom’un katılımıyla Mersin’de inşa ediliyor. Bu proje 1,2 gigawatt kapasiteli 4 enerji bloğunun kurulmasını ön görüyor. İlk enerji blokunun 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor.

İlk nükleer santral: Akkuyu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için çalışmalar 2010 yılında Türkiye ve Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde başladı. Projede her biri 1200 megavat gücünde dört reaktörün kurulması planlanıyor. Yani Akkuyu’dan 4800 megavat düzeyinde elektrik enerjisi elde edilmesi söz konusu. Bunun Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10 ila 12’sini karşılayacağı tahmin ediliyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesini Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom yürütüyor. 22 milyar dolara mal olması beklenen proje için Rusya şimdiye dek 3 milyar dolar civarında yatırım yapmış durumda. İşletme ömrünün 60 yıl olacağı belirtilen projenin 2022 yılında tamamlanması öngörülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde Akkuyu, Türkiye’deki ilk nükleer santral olacak.

Çevreciler tepkili

Akkuyu Nükleer Santrali’nin iptali için Danıştay İdare Dava Kurulu’na başvuran Mersin Çevreciler Derneği (MERÇED) üyesi aktivistler, geçtiğimiz günlerde de Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı çevre düzeni planında nükleer santralin işaretlenmemesi için topladıkları 30 bin imzayı belediye başkanı ve meclis üyelerine teslim etmişti.

Yurttaş soyunarak tepki gösterdi

Çevreciler ve CHP’liler belediye meclisinin kararını ıslıklar ve sloganlarla protesto etti. Salondan çıkarılan vatandaş da meclis üyelerine olan tepkisini soyunarak gösterdi.

MERSİN / DİHA

 

 

 

EN SON EKLENENLER