Tarihi Yedikilise yok olmak üzere!

Wan’da Ermeniler döneminden kalan tarihi ve inancı yansıtan yüzlerce yapıdan biri olan Yedikilise, yetkililerin duyarsızlığı sonucu yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Erek Dağı eteklerinde bulunan Yedikilise’nin bahçesine cami yapılırken, yıkılmayan bir kaç bölümü de ahır olarak kullanılıyor.

Ermeniler tarafından Seşunis diye bilinen Yedikilise köyü ile çevresi Vaspuragan bölgesi olarak bilindiği için Varana Vank Kilisesi ismi verilmiş. 2011 yılına kadar ziyaretçi akınına uğrayan ve ayinler yapılan kilise, Wan depremi sonrası tamamen kapatılarak bahçesine köy camisi yapılmış.

Ermeniler için önemli

Çeşitli kitaplarda farklı isimler ile anılan Varana Vank Kilisesi’nin yapılması da Ermeni halkı tarafından önemli bir anlam taşıyor. Ermeni kaynaklarında, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın bir parçasının Yedikilise köyüne getirildiği yer alır. Bu haçın parçası bir keşiş tarafından Varag Dağı’nda yani Erek Dağı’nda bulunan Varagavank Manastırı’na götürülür. Haç iki defa kaybolmasına rağmen tekrar bulunması sonucu dönemin kralı tarafından manastırda yenilenerek büyütülür. 1915 Rus işgali sonrası haç parçasının Wan’da kaybolduğu rivayet edilir.

WAN

EN SON EKLENENLER