Tarsus’taki kazıda neler oluyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tarsus’ta 10 ayı aşkın süredir devam eden gizemli kazıyla ilgili hiçbir kurumdan açıklama yapılmıyor. Mahalleliler, evden gece bir şeylerin taşındığını ve önümüzdeki günlerde evlerinin kamulaştırılacağını ileri sürüyor

Mersin’in Tarsus ilçesi 82 Evler Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi Sitesi civarında bir evin içinde ve 4 evin altında yapılan kazı, 13 Kasım 2016’dan bu yana devam ediyor. Özel harekat polislerin korumasında olan kazı, gizemliliğini koruyor. Mavi branda ile kapatılan evin çevresindeki sokaklara giriş yasağı herhangi bir karar ve nedene bağlı olmadan sürüyor.

Kutularda ne var?

Kazı yapılan alanda Hristiyanlığın ilk 100’üncü yıllarında Roma İmparatoru Kral Dakyanus’a ait sarayın kalıntılarına ve hazine odasına ulaşıldığı yönünde iddialar olduğu gibi, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait İncil’in de kazı alanında olduğu fısıltı şeklinde yayılıyor. Mahalleliler, gece geç saatlerde kazı alanından küçük kutularda bir şeylerin çıkarıldığını ileri sürerken, konuya ilişkin bilgi aktaran kurum yok. Mahallede dolaşan en yaygın iddia ise, önümüzdeki günlerde mahallede geniş bir alanın kamulaştırılacağı ve mahallenin boşaltılacağı yönünde.

Sorumlu amirleri demişti

Rum ve Ermeni yerleşim alanı olarak bilinen mahalle, Roma kalıntıları ile anılıyor. Kazının yapıldığı alana yakın bir mesafede önceki yıllarda milattan önce 605 ila 562 yılları arasında yaşadığına inanılan peygamberlerden Hazreti Danyal’ın kabri bulunmuştu. Bir grup define avcısının bölgeyi yıllar önce keşfetmesi ile başladığı ileri sürülen kazıya devlet bürokrasinin adı da karıştı. 2012 yılında Tarsus eski İlçe Emniyet Müdürünün ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü ve son olarak Gülen Cemaati ile ilişkili olduğu gerekçesi ile önce tutuklanıp sonra serbest bırakılan Yaşar Aksoy’un adı da kazıya karıştı. Aksoy’un adı 2012’de intihar ettiği iddia edilen polis  Mithat Erdal’ın ölümünün şüpheli hale gelmesi ile kazıya karıştı. Önce kazı yapılan evin 2012 yılında Erdal tarafından kiralandığı ortaya çıktı. Sonrasında ise Erdal’ın eşi Sibel Aksoy, eşinin başına bir şey gelmesi durumunda sorumluların amirleri olacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Benzer şekilde Tarsus Belediye Başkanı iken adı define kazıları ile anılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da adı Aksoy ile olan ilişkisi nedeniyle bölgede yapılan ilk kazı ile anıldı.

Kazılar Cumhurbaşkanlığına bağlı!

Kazıya dair Mersin Valiliği, Tarsus Kaymakamlığı, Kültür ve Turizm İl ve ilçe Müdürlükleri’nde bilgi istenildiğinde ise, “Bilgimiz yok. Kazıdan haberimiz yok” cevabı veriliyor. Haber takibi yapmak isteyenlere ise, kazının bizzat Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa bağlı olduğu cevabı veriliyor.

Kaçak kazı

Gizemliliğini sürdüren bir diğer konu ise kazının hangi hukuka göre yapıldığıdır. Muamma bir şekilde süren kazının “Devlet eliyle kaçak yapıldığı” yönünde geniş bir kanı var.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR