Tek tip nesil hedefinden şikayetçiyiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Proje okul’ ilan edilen okullardaki öğrencilerin velileri, uygulamaya son verilmesi talebiyle 24 Kasım’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapmaya hazırlanıyor

Velilerin oluşturduğu ‘Projeniz Değiliz İnisiyatifi’ 24 Kasım’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapmaya hazırlandığı eyleme ilişkin açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘proje okul’ uygulamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. ‘Projeniz Değiliz İnisiyatifi’ adıyla bir araya gelen veliler, 24 Kasım’da taleplerini iletmek için Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapacaklarını bildirdi. İnisiyatifin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ders içeriklerinden etkinliklere kadar velilerin eğitim faaliyetlerinin dışında tutulmasına tepki gösterilerek ‘öznesi olabilecekleri bir eğitim sistemi’ talep edildi. Anayasa Mahkemesi dikkate alınmaksızın, dava sonuçları beklenmeksizin öğretmenlerin rotasyon adı altında başka okullara tayin dilekçesi yazdırılarak gönderilmesine itiraz edilen açıklamada işlemlerin durdurulması istendi. Okullarda öğretmen ve öğrencilerin yapmak istedikleri etkinliklerin engellendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Eğitim sistemin ilgili taraflara ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadan keyfi bir biçimde değiştirilmesinden, tek tip, düşünmeyen, sorgulamayan, bilim ve sanatla ilgisi olmayan nesiller yetiştirme hedefinden, okullarımızın kültürlerinin yok edilip, hafızasının silinmesinden şikayetçiyiz.”

‘Vatan senden hizmet bekliyor’

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’ün Mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde liselerini ‘proje okul’ ilan etmişti. 2015-2016 eğitim yılı kapanırken, liseliler birbiri ardına bildiri yayınlayarak ‘proje okul’ uygulamasını protesto etmiş, tepkiler 2016-2017 eğitim yılının başında da devam etmişti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı açıklamada, protestoların hedefindeki ‘proje okul’ uygulamasında amaçlarının, eğitim kalitesini yükseltmek olduğunu belirterek, “Bu okullar gözbebeğimiz. 15 Temmuz olduğunda, ‘Vatan senden hizmet bekliyor’ denildiğinde sağına soluna bakmadan sokağa bayrakla çıkabilecek, yeni bir nesli yetiştirmek istiyoruz” demişti.

Kadıköy’de YÖK protestosu

DirenÜniversite grubu, 12 Eylül sonrası kurulan YÖK’ü kuruluşunun 36’ncı yılı dolayısıyla protesto etti. İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen gençler, yürüyüş düzenledi. “YÖK’e hayır, OHAL’de direniş!” pankartı taşıyan DirenÜniversite’liler, taleplerini de “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim!”,  “Vekilime, Gazeteme, Hocama Dokunma!” sloganlarıyla ifade etti.

İSTANBUL

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR