Tüm aile korunga tarlasında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İpekyolu’nun Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan Çağrıcı Ailesi, küçük büyük demeden 14 dönümlük tarlaya ekilen korunganyı biçiyor. Kimisinin tırpan çektiği tarlada, kimisi de dirgen ve tırmıkla otu bir alana topluyor.

Ot biçme mevsiminin geldiği Van’da, sabahın erken saatlerinde tarlaların yolunu tutan yurttaşlar, tırpanla biçilen otları dirgen ve tırmıklar ile toplayarak kışa hazırlıyor. İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi’nde yaşayan Çağrıcı Ailesi, küçük büyük demeden 14 dönümlük tarlaya ekilen korungayı biçiyor. Kimisinin tırpan çektiği tarlada kimisi de dirgen ve tırmıkla otu bir araya topluyor.

TONU 800 TL’YE SATILIYOR

Tırpan çekenlerden İsmet Çağırcı, hayvanlarının olmadığını belirterek, kuruduktan sonra otları sattığını söyledi. Çağırcı, 14 dönümlük tarladan her yıl ortalama 3 ton ot elde ettiğini dile getirerek, “Her yıl korungan otu ekiyoruz. Mart ayında tohumları toprağa atıyoruz. Yağmur yağmadığı zamanlar suluyoruz. Temmuz ayında ise biçiyoruz. Tarlanın içinde otları topluyoruz ve kuruduktan sonra makineye veriyoruz. Ardından da çuvallayıp ahırlara yerleştiriyoruz. Hayvancılık yapan insanlar gelip bizden satın alıyor. Otun tonunu 800 TL’ye satıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR