Turist gelsin ama yılbaşı süslemesi yapılmasın… Turizm başkentinde yılbaşı krizi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hürriyet gazetesinden Salim Uzun’un haberine göre, Antalya’da daha önce turizmcilerin gündeme taşıdığı ‘yılbaşı süsü’ tartışması yeniden gündeme taşındı. Yerel yönetimlerin şu ana kadar özellikle kent merkezinde hiçbir süsleme ve ışıklandırma çalışması yapmamasını eleştiren esnaf temsilcileri ve turizmciler başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Antalya Valiliği ve ilçe belediyelerin kapısını çalacak.

 “DİNİ ANLAM YÜKLENMEMELİ”

 “Kenti süslemekten korkmayın” diyen Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Yeni yıl kutlamaları Orta Asya kültüründe de var. Korkacak, kaçacak bir şey yok yani. Noel denilen şey bizim için de Nardugan Bayramı’dır. Süslemelere dini bir anlam yüklemek bundan kaçınmak doğru bir şey değil. Antalya bir turizm kentidir ve yeni yıla ışıl ışıl girmelidir” diye konuştu.

 “NEDEN HAZIRLIK YOK?”

 Dünyanın birçok ülkesini gezdiğini vurgulayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, “Antalya bizim misafir odamız. Ama odamızın ışıkları yanmıyor. Yılbaşına hazırlanıyoruz ne havalimanında, ne meydanlarımızda hiçbir hazırlık yok. Turisti cezp edecek, insanları evlerinden çıkaracak şeylerden neden kaçıyoruz? Neden bu kent yılbaşına karanlıkta giriyor? Bunları tartışmalıyız” dedi.

 ‘İSTANBUL IŞIL IŞIL’

 Özellikle İstanbul’un yılbaşına çok güzel hazırlandığını kaydeden Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Biriliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere de şöyle konuştu:

 “İstanbul esnafının yüzü gülüyor çünkü her yer ışıl ışıl. İnsanlar bir şekildi alışverişe teşvik ediliyor. Ancak Antalya’da maalesef böyle bir hazırlık yok. Esnafımızda bu konudan şikâyetçi.

 ‘ESNAF SIKINTIDA’

 Ben Birlik Başkanı olarak başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Antalya Valiliği ve ilçe belediye başkanlarımızla görüşüp bu konunun çözümünü sağlamaya çalışacağım. Esnafımız beklenti içinde. Yaz ayındaki hareket yerini durgunluğa bıraktı. O yüzden böyle günler esnafımız için de bir fırsat niteliğinde. Biz bu tür özel günleri en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.”

 TAMİNCE DE ELEŞTİRMİŞTİ

 Süsleme tartışmasını başlatan ilk kişi Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince olmuştu. Eleştirilerinin ardından kent merkezinde birçok yeri ışıklandırıp süsleyen Tamince, yine de sorunun çözülemediğini belirterek şöyle demişti:

 “Antalya’nın süslenmediğini söyledim ve gerekeni yaptım, kenti süsledik. Ama sonunda ne oldu Antalya’nın süsleme sorunu bitmedi. Diğer iş adamlarının da bir şeyler yapması lazım.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR