Turizm bölgesiydi, askeri alan oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye saldırıları nedeniyle Eyndiwer bölgesi, turizm bölgesi olmaktan çıkıp, askeri alana dönüştü. İlan edilen yasaklar yüzünden kimsenin alana yaklaşmasına izin verilmiyor. Dicle Nehri’nin yakınında kurulu olan ve kuzeydoğusunda tarihi Roma Köprüsü’nün (Pira Bafê) yer aldığı Eyndiwer kasabası, Cizîr bölgesinde turizm alanı olarak tanınıyor.

Eyndiwer, Cizîr Kantonu halkının her yıl bahar aylarında pikniğe gittiği, gezintiye çıktığı bir yerdi. Öte yandan birçok sebze türü ve çeşitli meyve ağaçlarını barındıran verimli topraklara sahip bir bölge olduğundan, kantonun birçok maddi ihtiyaçlarını karşılıyordu. Türkiye, Dicle’nin akış yönünü tarihi Roma Köprüsü’nün üst tarafına vererek, köprüyü kendi topraklarına aitmiş gibi göstermeye çalıştı. Bu olayın gelişmesinin ardından Eyndiwer, askeri bir alana dönüştürüldü. İnsanların bu alana yaklaşması yasaklandı. Dicle Nehri’ne ve tarihi köprüye yaklaşanlar, TSK askerleri tarafından hedef alınıyor.

Derîk’e 17 km uzaklıkta bulunan tarihi Roma Köprüsü, 12. yy.’da (1164) Cîzra Botan Miri Cemalettin tarafından inşa edildi. Köprünün yanında 12 tarihi burç da bulunuyor.

Nejbîr Osman-Kawa Hemo/Anha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR