‘Türkiye Rusya’nın Nükleer atık deposu atığı haline gelecek’

Post date:

Author:

Category:

Tüm karşı çıkmalara rağmen Akkuyu Nükleer Güç Santrali temelinin atılmasını değerlendiren HDK Ekoloji Meclisi Üyesi İbrahim Akın, projeyle Türkiye’nin nükleer atık deposu haline geleceğini söylerken, projeyi durdurmak için ekoloji meclisleri ile harekete geçeceklerini belirtti.

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli mahallesinde önceki gün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin temeli atıldı. Mersin halkının yüzde 85’inin karşı çıktığı Akkuyu Nükleer Santraline tepki gösteren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi üyesi İbrahim Akın, Türkiye’nin Rusya’nın Nükleer atık deposu haline geleceğini söyledi.
Avrupa’nın birçok ülkesinde nükleer santralden vazgeçildiğini, yasaklandığını ve daha önceden yapılanların da kapatıldığını hatırlatan Akın, Rusya’nın Çernobil felaketinden sonra kendi ülkesine dahi Nükleer Santrali yapmadığını belirtti. Nükleer santral yapımının Türkiye gibi ülkelere havale edildiğini kaydeden Akın, Nükleer santrallerin canlıların yaşam haklarını ihlal etiğini söyledi. Nükleer santralin yapılmasına karşı çıktıklarını ve karşı çıkmaya devam edeceklerini söyleyen Akın, Nükleer santralin sadece Mersin’de değil, Sinop’ta da yapılmak istendiğine dikkat çekti. Nükleer Santrallerin Türkiye’de insan hayatını hiçe sayarak kullanıldığını ifade eden Akın, Türkiye’nin insanlık suçu işlediğini aktardı. Akın, AKP hükümetinin politikaları ile doğa talanının had safhaya ulaştığını kaydederek, AKP’nin günü kurtarmaya yönelik siyaset yürüttüğünü aktardı.
‘PROJE BİR AN ÖNCE DURDURULMALI’
Nükleer santral projesinin bir an önce durdurulması gerektiğinin altını çizen Akın, “Suriye ve Irak’taki gibi havuz siyasetinin yanı sıra doğa talanı istemiyoruz. Dolayısı ile ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile hiçbir toplumsal müzakere uzlaşmaya girmeyen bir anlayış hala devam ediyor. Doğa talanlarında en fazla hasar gören yer Ege ve Akdeniz bölgesidir. Hükümet bu bölgelerde farklı tarzda bir talan siyaseti uyguluyor. Özellikle orman yasasını çıkartarak kıyılardaki bütün alanlarını rant alanlarına dönüştürülmeye çalışılıyor. Geleceğe baktığımızda bizim çocuklarımıza ve bu ülkenin geleceğine kesin bir talan siyaseti ve kötülükler bırakacağız. Yani Türkiye Rusya’nın Nükleer depo atığı haline gelecek” ifadelerini kullandı.
‘ORTAK EKOLOJİ MECLİSLERİ OLUŞTURACAĞIZ’
Hükümetin medyayı tekelleştirerek yalan siyasetini yaymayı hedeflediğini söyleyen Akın, yaşamın her alanında hayata, sokağa ve doğaya sahip çıkmayı hedefleyerek, talana karşı ortak ekoloji meclisleri oluşturacaklarını belirtti. Projenin durdurulması için hukuki yollara başvuracaklarını belirten Akın şunları söyledi: “Hukuki olarak sürdüreceğimiz mücadelede de sonuç alacağımızı düşünmüyoruz. Çünkü hukuktan men edilmiş bir sistem ile karşı karşıyayız. Bu Nükleer santralleri engelleyemezsek bütün halkların hayatı tehlike altındadır. Bütün halkımız bu konuya sessiz kalmamalı ve duyarlı olmalı. Akkuyu Nükleer Santralini insanlık suçu olarak değerlendiriyoruz. Elimizden geldiği kadar bu tür enerji politikalarını ortadan kaldırmak için uğraşacağız. Buna dair boş durmayacağız. Basın açıklamaları ile halk toplantıları yapacağız.  Bu meselenin sadece HDP meselesi olmadığını bütün toplumsal duyarlı olan herkes ile birlikte ortak bir gelecek tayin edebileceğimiz bir mücadele pratiğinin geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”
MA / Ruken Demir
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR