‘Tüzük değişikliğiyle rant oluşturuluyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Üsküdar Balıkçılar Çarşısı’nda bulunan Buhurdan Kafe, 12 Ekim’de herhangi bir resmi bildirimde bulunulmadan, Afet Yasası gerekçe gösterilerek kapatılması üzerine, dün kafe önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya kafe sahibi Ali Erdoğan ile ailesi, CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Hak ve Adalet Platformu’ndan Prof Dr. Cihangir İslam ve Nurten Ertuğrul’un yanısıra, Saadet Partisi ve bir çok yurttaş katıldı.

16 Nisan Anayasa referandumu döneminde ‘hayır’ toplantılarının yapıldığı için kapatıldığını dile geiteren kafe sahibi Ali Erdoğan, kafenin kapatılmasının politik bir icraat olduğunu söyleyerek, “Üsküdar’da olup bitenlere duyulan tepkiler nedeniyle, referandumda hayır çıkmasının bedeli bize ödetilmeye çalışıldı” dedi. Erdoğan, “Binanın 6306 sayılı afet yasası üzerinden riskli yapı kapsamına alınması olsa da, esas meselenin siyasi nefret ve ona eşlik eden rant olduğu çok açıktır” dedi.

‘Peşkeş mi çekecekler?’

“Yoksullara sağlık hizmeti verilmesi amacıyla, rahmetli Vasıp Amca tarafından vakfedilen bina, tüzük değişikliği yapılarak amacı dışında birilerine rant oluşturulmaya çalışılıyor” diye konuşan Erdoğan, “Birilerine peşkeş mi çekecekler? Hilmi Türkmen bu işin neresinde? Yetimlere ve yoksullara vakfedilen bu binadan birilerine rant oluşturulması hiç mi vicdanları sızlatmıyor?” diye sordu. Erdoğan, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Yapılan haksızlıkların, vatan, bayrak, din, diyanet diyerek örtülmeye çalışılması gibi Buhurdan Kafe’nin yıkılmasına da kılıf uydurulmuştur. Hak, hukuk, adalet, vicdan, merhamet kavramlarına sahip çıkmanın tarih boyunca hep bedeli olduğunu biliyorum. Ben de Hz. Ali’nin dediği gibi; Zulmedenlerden olmaktansa, mazlum olmayı tercih ediyorum.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR