Van Gölü günden güne kirleniyor

Post date:

Author:

Category:

Gevaş Belediyesi’nin “Az masraflı” diyerek çöplerini döktüğü Van Gölü sahil kısmında kirlilik oranı günden güne artıyor.

Van Gölü, AK Parti’li Gevaş Belediyesi’nin sahile döktüğü çöpler nedeniyle kirleniyor. İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Karşıyaka Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Van Gölü sahil kısmı, yıllarca AK Parti’li belediye tarafından “az masraflı” denilerek aralıklara çöpler dökülmeye devam ediliyor. Çöplüğe dönüşen göl kıyısı çirkin görüntü oluşturduğu gibi canlı sağlığını da olumsuz etkiliyor.

GÖL GÜNDEN GÜNE KİRLENİYOR

Yaklaşık 2 kilometre kıyı şeridi boyunca çöplerden geçilmezken, göldeki kirlilik oranı da günden güne artıyor. Kıyı şeridi boyunca biriken çöplerin, göl suyuna kapılarak derinlere gittiği görülürken, meydana gelen çöp manzarası ise çirkin görüntü oluşturuyor. Göldeki kirlilik gözle görülür derecede dikkat çekerken, kıyı boyunca birken çöpler nedeniyle gölün kıyı dibi de maviden siyah renge dönüşmüş durumda.

KOKUDAN GEÇİLMİYOR

Yıllardır sahil kısmında biriken çöplerden kaynaklı olarak bölgenin tamamına ise kötü koku yayılmış durumda. Sahil cazibesine gölge düşüren çöp ve pis kokudan dolayı kıyı kesimi adeta insansızlaştırılmış. Kimsenin gezemediği kıyı kesimi yakınlarından geçen yurttaşlar dahi kokudan etkilenmemek için yüzlerini kapatarak geçmek zorunda kalıyor.

Şu ana kadar bölgede herhangi bir önlem ya da temizleme çalışması başlatmayan belediye yetkilileri, gölün kirletilmesine de göz yumuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR