Welat’ın dil mücadelesi devam ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Uzun yıllar yasaklanan Kürtçe’nin öğrenilmesinde okul görevi gören ve en son KHK ile kapatılan tek günlük Kürtçe gazete Azadiya Welat’ın editörleri, iktidarların tüm ağır baskılarına rağmen bu geleneği sürdürdüklerini dile getirdi

Yasaklanan ve konuşanların katledildiği bir dönemde 22 Şubat 1992 tarihinde yayın hayatına başlayan Welat ve Welatê Me gazetelerinin ardılı olarak bilinen tek Kürtçe günlük gazete Azadiya Welat, yayın hayatının 10’uncu yılında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 29 Ekim 2016’da kapatıldı. 15 Ağustos 2006’da “Roj ji welat hiltê” sloganıyla yayın hayatına başlayan Azadiya Welat, aynı zamanda Kürt gazeteciliği açısından bir okul işlevini görerek, devletin uyguladığı tüm baskı ve saldırılara rağmen, hakikat yolunda bir yayıncılığı izledi.
Gazete kapatılınca Kürtçe yayın yapan Rojeva Medya gazetesinde çalışmaya başlayan editör Zeynel Abidin Bulut, gazetenin özellikle Kürtçenin yaygınlaştırması konusunda önemli bir rol oynadığına vurgu yaparak, “İktidar uygulamaya çalıştığı susturma ve asimile politikası ile Kürt halkını tamamıyla susturmak istiyor. Ancak halk bunu çoktan boşa çıkartmıştır. Devletin Cizre’de aralarında Rohat Aktaş arkadaşımızın da katledildiği vahşet bodrumlarının ve buna benzer olayların karanlıkta kalmaması için yayıncılık geleneğimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Rojeva Medya gazetesinin Kirmanckî (Zazakî) sayfası editörü Emrah Kelekçier, “Özellikle bu gazeteler dil konusunda binlerce kişiyi yetiştirdi. Bu gelenek ilk günden bu yana hakikati peşinde hiç bir zaman gerçeklerden taviz vermeyerek, aynı hızla devam ediyor. Kürtçe yayıncılık açısından üzerimize düşen görev ve rol neyse halkımızı aydınlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Bilal Güldem / Amed – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR