Yanlış teşhis sorunlu bir gelecek…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 25 Şubat 2016’da dünyaya gelen A.P.S’nin testislerinde şişlik olduğunu gören anne ve babası, muayene için hastanede görevli Çocuk Doktoru Kazım K.’ye gitti. Ailenin iddiasına göre Doktor, A.P.S’nin yaşadığı sağlık sorunu ile ilgili hiçbir tetkik ve inceleme yapmadan yaptığı muayenede testislerinin “su topladığını” bunun da 2 veya 3 güne kadar geçeceğini ileri sürerek, çocuğu taburcu etti. Aile, A.P.S’nin testislerindeki şişliğin devam etmesi ve sürekli ağlaması üzerine hasta olan çocukları ile birlikte yeniden hastaneye başvurdu. Yapılan muayenede, “su topladığı” ileri sürülen A.P.S’nin testislerinin çürüdüğü tespit edildi. Durumu ciddi olan A.P.S., ameliyat için Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede yapılan muayene ve tetkikler sonucunda, geç teşhis nedeniyle A.P.S’nin testislerinden birinin çürüdüğünü, diğerinin ise kireçlendiğini tespit eden doktorlar, çocuğun acil olarak ameliyat edilmesi gerektiğini belirtti. A.P.S’nin ilerde cinsiyet hormonlarını salgılayacak iki testisi ameliyat ile alındı.

İhmal nedeni testislerini kaybeden A.P.S’nin vücudu cinsiyet özelliklerinin gelişiminde ve ortaya çıkmasında belirleyici olan testosteron hormonu salgılamayacak. İş hayatımızı ve sosyal yaşamımızı da etkileyen bu hormonun salgılanmaması nedeniyle A.P.S., ergenlik dönemiyle birlikte fiziksel ve gelişim bozukluklarıyla yaşam boyu mücadele etmek zorunda kalacak.

Doktora 3 yıl istendi!

Çocuğun ailesi olayda ihmali olan hastane yönetimi ve doktor hakkında Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Olay ile ilgili soruşturma başlatan savcılık, A.P.S’yi muayene eden ve yanlış teşhiste bulunan Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli çocuk doktoru Kazım K. hakkında Elazığ Valiliği’nden soruşturma izni istedi. Valiliğin soruşturma izni vermesi üzerine soruşturmasını tamamlayan savcılık, yanlış teşhis nedeniyle A.P.S’nin testislerini kaybetmesine neden olan Doktor Kazım K. hakkında “taksirle yaralama” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Davanın yargılaması ise halen devam ediyor.

XARPÊT

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR