Yanlış teşhisle 4 ay kemoterapi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dizindeki ağrılar için gittiği hastanede kemik kanseri teşhisi konan ve 9 seans kemoterapi alan Talha’nın teşhisi yanlış çıktı. 9 yaşındaki çocuğun ailesi teşhisi koyan hastane ve doktor hakkında suç duyursunda bulundu. GazeteVatan’dan Mehmet Ali Demir’in haberine göre, Yusuf Talha Civelek, son zamanlarda diz kapağı bölgesinde oluşan ağrılardan dolayın geçtiğimiz temmuz ayında ailesi tarafında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’nin Ortopedi bölümüne götürüldü. Ortopedi bölümü doktoru istediği MR, kan tahlili ve patoloji sonuçlarına göre Talha’ya Osteosarkom (Kemik kanseri) teşhisi koydu. Sürecin uzun bir tedavi süreci olacağını söyleyen doktor, tedaviyi hızlandırmaları gerektiğini belirterek, Talha’yı hastaneye yatırdı. Doktorun yönlendirdiği Talha ve ailesi aynı hastanenin hematoloji bölümünde tedaviye alındı. 1 Temmuz’da ilk kemoterapisini alan çocuk bu süreçte 9 seans kemoterapi aldı. Çocuğun doktoru bu tedavilerin ardından ise ameliyata karar verdi. 10 Ekim günü hastaneye yatan Talha için son tetkikler yapılırken, ameliyata saatler kala yanlış teşhis olduğu ortaya çıktı.

Son anda gelen haber ameliyatı önledi

Civelek ailesi Talha’nın kemoterapi aldığı süreç içinde ulaşmayı denediği ancak bir türlü ulaşamadığı bir profesör, baba Halil İbrahim Civelek’i arayarak raporları değerlendirebileceğini haber verdi. Talha’nın patoloji ve MR sonuçlarını değerlendiren profesör, kemik kanseri teşhisinin doğru olmadığını belirtti. Bunun üzerine anne ve baba ameliyata iki gün kala Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi ile İstanbul’da özel iki hastaneden de profesörün dediğini doğrular sonuçlar aldı.

Doktor ameliyatta ısrar etti!

Ailenin iddiasına göre; dört farklı hastaneden aldıkları sonuçla Talha’nın kemik kanseri değil, ilaçla tedavi edilebilen Osteoid Osteoma (iyi huylu tümör) teşhisi konulduğunu doktoruna iletti. Ancak doktorları aileye ‘Terbiyesizlik yapıyorsunuz. Böyle şey olmaz” diyerek ameliyatı gerçekleştireceğini söyledi. Civelek ailesi ise çocuklarını, yanlış teşhis konulduğunu ve ameliyat ettirmek istemedikleri belirterek hastaneden apar topar çıkarttı. Civelek ailesi hastane ve olayda ismi geçen doktorlar hakkında taksirle yaralama, kasten yaralama, görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR