Yaşam alanları tehdit altında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bugün Dünya Çevre Günü. Hem dünyada hem de Türkiye’de çevre, tarihin en büyük sömürüsü altında. Öyle ki vahşi kapitalizm, yaşamı sona erdirebilecek bir hırsla çevreyi talan ediyor. Ekolojik mücadele giderek artarken, AKP’nin azgın sömürüsü de yoğunlaşıyor

İsveç’in Stockholm kentinde 1972’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak ilan edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan ve yaklaşık bir hafta boyunca süren Dünya Çevre Günü etkinliklerinde Türkiye’deki yaşam savunucuları “kutlama” yapamıyor. Çünkü, Türkiye’deki yaşam savunucuları ya yargı aracılığı ile susturulmak isteniyor ya da mücadeleden vazgeçmeleri için tehdit ediliyor. Çevre ise, hem Türkiye’de hem de dünyada tarihin en barbar talan saldırısı altında.

Yeşil Yol Projesi’nin parçası olarak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Kavrun bölgesinde yeniden başlayan yol çalışmasına karşı ellerindeki Danıştay kararını yetkililere sunmak isteyen 11 yaşam savunucusu, geçen yaz aylarında Kavrun’a gitti. Danıştay kararının uygulanmadığını belirten yaşam savunucuları, iş makinelerinin çalışmalarını durdurması için bölgeye jandarmayı çağırdı. Ancak, jandarma, iş makinelerinin çalışmasını durdurmak ve Danıştay’ın kararını uygulamak yerine, yaşam savunucularını gözaltına aldı. İfadeleri alınan yaşam savunucuları serbest bırakıldıktan günler sonra, asıl şaşırtıcı gelişme yaşandı. Rize Pazar Adliyesi, 11 yaşam savunucusu hakkında “iş hürriyetini ihlal” gerekçesi ile dava açtı. Davanın ilk duruşması Rize Pazar Adliyesi’nde, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nden bir gün sonra görülecek. Rize’nin Fındıklı ilçesinde yaşayan ve hidroelektrik santral (HES) şirketlerinin hedefinde olan Fındıklılı yaşam savunucuları da, tehdit alıyor. Fındıklı Dereleri Koruma Platformu’ndan Avni Ertaş, cep telefonlarına iletilen “Bu davayı bırakın, bırakmazsanız sonunuz kötü olur” şeklinde mesajlar atıldığını söyledi. “Tehditler bize geri adım attıramaz” diyen Avni, tüm kamuoyuna da “Fındıklı halkının yanında olun” diye seslendi.

Çevre Günü Aysin ve Ali’ye adandı

Öte yandan, onlarca çevre örgütü ve yaşam savunucusundan oluşan “Yaşam savunucuları” adlı grup, bu yılki 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Antalya’nın Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı mücadele verirken katledilen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’ya adandığını duyurdu. Aysin ve Ali Ulvi’yi katledenlerin yakalanması ve cinayetin tüm sorumlularının ortaya çıkarılması için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde basın açıklaması yapacak olan grup, tüm kamuoyunu da kendilerine desteğe çağırdı.

Ayrıca, Kuzey Ormanları Savunması (KOS) da hem son dönemde Kuzey Ormanları’na yönelen çok sayıdaki tehdidi ve artan ekolojik yıkımları konuşmak, hem de meseleleri bir bütün olarak ele alarak çözüm yolları geliştirmek için, 10 Haziran’da İstanbul’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir çalıştay düzenleyecek.

Evrim Kepenek/Rize-Şûjin

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR