Yaşam savunucuları ‘zeytinlikleri talan tasarısı’na karşı Meclis’e gidiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zeytinliklerin talan edilmesine karşı Salı günü Meclis’e gidecek olan ekolojistler, ‘Haydi yaşam savunucuları kol kola girerek omuz omuza vererek nasıl yaşayacağımıza biz karar verelim. Bize dayatılanlara hep beraber dur diyelim’ dedi

Zeytinliklerin rant ve talana açılması için hazırlanan yasa tasarısına karşı ekolojistler, 13 Mayıs Salı günü Ankara’da Meclis’e gidiyor. “Haydi Ankara’ya Haydi Salı günü Meclis’e’ başlığıyla bildiri yayınlayan ekolojistler, bu düzenlemenin zeytinciliği bitireceğini belirterek, “Bu durum yalnızca zeytin tarımından geçinenleri ekmeğinden etmekle kalmayacak yanı sıra, kırdan kente göçü hızlandıracak, böylece kent işsizliğini arttıracak ve geri dönüşümsüz olarak “ekolojik denge”nin bozulmasına da sebep olacaktır” dedi.

‘Zeytinlikler sanayiye feda edilecek’

Zeytinliklerin bir yıl verim verip ertesi yıl vermediği bilgisini paylaşan ekolojistler, en verimli zeytinliklerin bu şekilde “verimsiz” denilerek kesime tabi tutulacağını söyledi. Aynı anda hem zeytin hem de sanayi alanlarının korunamayacağının kaydedildiği bildiride, “Bu ikisi bir arada olamayacağını bilen yasa yapıcılar bu muğlak ifadeyle zeytinliklerin sanayi uğruna feda edileceğini gizlemeye, zeytincileri aldatmaya çalışmaktadır” denildi. Hükümetin toplumsal baskıyı önlemek için tasarıyı komisyona çektiğinin dile getirildiği bildiride, ana akımında “zeytinlikler kurtuldu” algısı yaratmaya çalıştığı belirtildi.

‘Meralar yok ediliyor’

Diğer taraftan meralarla ilgili tasarının da sessiz sedasız komisyondan geçtiğinin ifade edildiği bildiride, Salı günü de Genel Kurul’da görüşüleceğine dikkat çekildi. Hayvancılık için meraların önemli yem kaynakları olduğunun vurgulandığı bildiride, düzenlemenin hayvancılığı tamamen bitireceği kaydedildi. Sanayinin meralara artan ilgisinin bir başka nedeni ise bu büyük otlakların altından geçen yeraltı su varlıkları olduğunun belirtildiği bildiride, “Bu anlamda meraların özel sektöre devri sadece bir toprak devri değil, toprağın altında ve üstündeki bütün zenginliklerle birlikte şirketlere aktarılmasıdır” ifadelerine yer verildi.

‘Su kıtlığı yaşanacak’

Ekolojistler düzenlemeyle, et ve süt ürünleri konusunda şirketlere bağımlılığın sağlanacağının, toplumun sağlıklı gıdaya erişim hakkının elinden alınacağını, yeraltı su kaynaklarına şirketler tarafından el konulacağını ve su kıtlığının yaşanacağını, can çekişen hayvancılığın, şirketlerin egemenliğine gireceğini dile getirdi.

‘Hep beraber dur diyelim’

Görüşmelerin Salı günü olacağı bilgisinin vekillere dahi söylenmediğini aktarıldığı bildiride, “Gün güç birliği yapma günüdür. Haydi yaşam savunucuları kol kola girerek omuz omuza vererek nasıl yaşayacağımıza biz karar verelim. Bize dayatılanlara hep beraber dur diyelim” diye belirtildi.

Ekolojistler, Ankara’ya gideceklerin, bilgilerini bölge milletvekilleri ve “0536 2835522, 0536 746 14 11” telefonlar ile “dayanismayasamdir@gmail.com” mail adresine göndermelerini istedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR