Yaşam savunucusu kadınlardan ‘Ayder’ çağrısı

Güzellikleri ile ünlü Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm adı altında TOKİ tarafından binaların yapılacağının açıklanması üzerine bölgede yaşayan yaşam savunucusu kadınlar, ‘Turizm uğruna yaşam alanlarımız yok edilmesin’ diyor

Doğa severlerin göz bebeği Rize’ye bağlı Ayder Yaylası’nda, 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapılar yükselmeye devam ederken, kaçak binaları bahane eden TOKİ, bölgede kentsel dönüşüm için harekete geçti.

Kadınlardan Sıla Tena Ertaş, insanların Doğu Karadeniz’e gelme nedenlerinin doğa olduğunu hatırlatarak, tam da bu nedenle bu bölgede TOKİ tarzı binaların yapılmaması gerektiğini belirtti. Bölgedeki mevcut kültürel zenginliğe dikkat çeken Ertaş, “Buradaki mevcut kültürü, yaşam biçimini zedelemeden, aksine onu muhafaza edip, koruyup ‘gezginci’ ruhu yaşattığında sağlıklı bir paylaşım olmuş olur. Aksi halde var olanı turizm adı altında tahrip ettiğinde, betona büründürdüğünde, bunun neresinde doğa kalıyor olacak ki zaten?” diye sordu.

12ayder2Kendinizi sorgulayın

Özellikle bölgede turizm faaliyeti yürütenlere de büyük görev düştüğünü belirten Ertaş, kısa vadeli kazanım elde etmek uğruna doğanın tüketilmemesi gerektiğini ve bu konuda en çok turizmcilerin de kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. Ertaş, sözlerine şöyle devam etti: “Durumun tehlikesinin farkında olamayıp bu kitle turizmini besleyenler yani oranın değerini kendi elleriyle tüketenler de var. Bizim ender kalmış değerlerimizden, hazinemizden biri olan coğrafyamızı, kültürümüzü var gücümüzle korumamız gerek. Hem de acilen. Çünkü artık nefes alacak tek bir yer kalmadı. Doğamız, kitle turizmiyle, çılgın yollarıyla, çılgın binalarıyla, çılgın tüketimle tüketilecek” diye uyardı.

Acil koruma gerekiyor

Artvin Sosyalist Kadın Meclisleri Sözcüsü Nurcan Vayiç de, bölgedeki doğa tahribatlarına tepki gösterenlerden. Doğanın sermaye ve iktidarın ortaklığında yok edildiğine dikkat çeken Vayiç, TOKİ kararından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Ayder’e TOKİ yapmak yerine Ayder’in acilen korumaya alınması gerektiğini kaydeden Vayiç, yetkililerin TOKİ konusunda tekrar düşünmesi gerektiğini vurguladı.

RİZE

EN SON EKLENENLER