Yaşatmak için değil öldürmek için çalışmışlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cizîr’de doktorların ihmaller zincirinden dolayı yaşamını yitiren Feyruz Pulat ve bebeğiyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. Doktor ve hastane personellerinden alınan ifadelerde anne ve bebeği yaşatmak için hiç bir çabanın olmadığı ortaya çıktı

Şirnex’in (Şırnak) Cizîr (Cizre) ilçesinde geçtiğimiz Ağustos ayında 3 çocuk annesi 8 aylık hamile Feyruz Pulat ve bebeğinin Cizre Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmesi üzerine, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. “Taksirle Öldürme” suçundan tahkikat başlatan savcılığın, istediği Pulat’ın eşi Hüsnü Pulat ve olaya müdahale eden hastane personelinin ifadeleri ile kamera kayıtları dosyaya eklendi. Yine soruşturma kapsamında istediği 112 ve Pulat’ın babası Hüsnü Polat ile hastane doktorlarının olaya ilişkin telefon görüşmelerinin kayıtları da dosyaya dahil edildi.

Hastayı kabul etmedi

Evde yapılan ilk müdahalenin ardından 05.20’de Cizre Devlet Hastanesi’ne yetiştirilen ve ilk müdahaleyi yapan doktor Fırat Aktar, ifadesinde Pulat’ın NTS’ye bağlandığını aktardı. Silopi Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı olan Bedri isimli doktoru 3 kez aradığını ancak kendisine ulaşamadığını söyledi. Şırnak Devlet Hastanesi’nden Kadın Doğum Uzmanı olan Gamze isimli doktoru aradığını kaydeden Aktar, Gamze’nin de hastayı kabul etmediğini belirtti.
Aktar, gerekenin yapıldığını ileri sürerek kendini savundu. Aktar, olay esnasında Komuta Kontrol Merkezi’ni (KKM) de bilgilendirdiğini söyledi.

Yine, İdil Devlet Hastanesi’ndeki Kadın Uzman Doktoru Özgür ve Şırnak İli Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kriz Koordinasyonu’na da ulaşmak için aradıkları belirlenen KKM yetkilerinin, her iki yerden cevap alamadıkları kaydedildi. Pulat’ı evden almaya giden 112 ekibinden hemşire Dilan Özdil ise, ifadesinde, Pulat’ın hastaneye getirdiklerinde bilincinin açık olduğunu belirtti.

Ölüm nedeni hala net değil

Pulat’ın Cizre Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsinde, “Kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi için klasik otopsi yapılması kanaatindeyim” denildi. Pulat, kesin ölüm nedeni için Şırnak Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi ancak kesin ölüm nedeni henüz dosyaya dahil edilmedi.

Tüm ifadeler alınmadı

Savcılık polis yolu ile o gün görevli tüm sağlık personelinin ifadesini alırken, görevli uzman kadın doğum doktoru bulundurmayan Cizre Devlet Hastanesi, Pulat’ı sevkini kabul etmeyen Silopiya ve Şirnex’teki doktorların ifadeleri henüz alınmadı.

‘Tüm sorumlulardan şikayetçiyim’

Pulat’ın eşi Hüsnü Pulat da ifadesinde, hastaneye getirilen eşinin NTS cihazına bağlandığı esnada, çocuğunun kalp atışlarının olduğunu ancak eşinin bağrışmalarının arttığını söylüyor. Nöbetçi doktor Fırat Aktar’nın eşini sevk etmek istediğini belirten Pulat, Şirnex ve Silopiya’daki doktorların da kabul etmediğini belirterek, “Doktordan eşimin ambulans ile Diyarbakır’a sevk edilmesini istedim. Ancak doktor ambulans sıkıntısı olduğu için kendisine tahsis edemeyeceğini, istediğim taktirde kendi imkanlarım ile götürebileceğimi söyledi” dedi. Eşinin imkansızlık ve ihmalkarlık nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Pulat, ifadesinde Cizre Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı bulundurmayan yönetimden, doktor Fırat, Yusuf ile sezaryen yapan doktorlardan, eşini kabul etmeyen Şırnak Devlet Hastanesi’ndeki kadın doğum uzmanından şikayetçi olduğunu ifade etti.

Cihan Ölmez/ MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR