Yaylalarda sermaye işgali başladı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ayder Yaylası ve Uzungöl için Erdoğan’ın ‘rezil ettik’ vurgusu bir özeleştiri değildi. Ayder’in ve Uzungöl’ün mahvedildiği herkesçe malum ve bu açıkça görülen katliamda en büyük katkı da ‘rezil ettik’ diyenlerden geldi. Şimdi ise kurtarıcı edalarıyla Ayder’e ve Uzungöl’e ‘kentsel dönüşüm’ uygulaması başlatacaklar

Özellikle Doğu Karadeniz yaylalarında turizmle birlikte maden sahaları için hazırlıkların yapıldığı uzun süredir izleniyor. Bu amaçla inşa süreci devam eden ve adına Yeşil Yol denilen yollar tüm hızıyla açılırken binlerce yılda oluşmuş yaylacılık kültürüne ve yaşam biçimine, yaylaların yıkılmaya başlanmasıyla son nokta konuluyor. İlk etapta Rize, Trabzon, Giresun ve Gümüşhane’de 4 bin 160 yayla evinin yıkılacağı açıklandı. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki Ayder Yaylası için ‘Ayder’i kirlettik, rezil ettik’ sözleri yağma adımlarının gecikmeden atılacağını gösteriyordu. Alınan kararlarla yıkım yapılacak yaylalıkların Trabzon’da 1750, Giresun’da 1700, Rize’de 350, Gümüşhane’de ise 306 olmak üzere 4 bin 106 adet olacağı öğrenildi.

Çaykara’da yıkım, Espiye’de direniş!

Yıkım Çaykara ve Köprübaşı ilçeleri sınırlarında yer alan Barma Yaylası’nda başladı. Jandarma eşliğinde yaylaya çıkan yıkımcılar yapıların yıkımını gerçekleştirdi. Yıkım ekiplerinin geldiğini öğrenen yurttaşlar da yaylaya çıktı. Yurttaşlar, Jandarma ekipleri ile tartışarak ekiplere tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar, jandarmanın barikatını aşmaya çalışınca kısa süreli arbede yaşandı. Giresun’un Espiye ilçesi Karaovacık Yaylası’nda 78 yapı için yıkımcılar yaylaya geldi. Yaylada toplanan yurttaşlar, yıkıma tepki gösterdi, iş makinelerinin önünü kesti. Tepkiler üzerine yıkımcılar yayladan ayrıldı. Buna rağmen yaylacılar bekleyişini sürdürürken evlerini yıktırmamakta kararlı olduklarını açıkladı.

Ayder ve Uzungöl’e kentsel dönüşüm

İlk talan alanının Ayder ve Uzungöl olduğu biliniyor. Yıllar boyu yine AKP hükümetinin belediyeleri ve valilerinin göz yumması ile adeta talan edilen Ayder Yaylası ve Uzungöl için Erdoğan’ın ‘rezil ettik’ vurgusu bir özeleştiri değildi. Ayder’in ve Uzungöl’ün mahvedildiği herkesçe malum ve bu açıkça görülen katliamda en büyük katkı da ‘rezil ettik’ diyenlerden geldi. Şimdi ise kurtarıcı edalarıyla Ayder’e ve Uzungöl’e ‘kentsel dönüşüm’ uygulaması başlatacaklar. Adı üstünde kentsel dönüşüm kentlerde gerçekleştirilir. Ayder Yaylası’nda, Uzungöl’de ya da herhangi bir yaylada kentsel dönüşümün ne anlama geldiğini tüm Türkiye ve özellikle Karadeniz halkı merak ediyor. Kentsel dönüşümle Ayder’in yaylalıktan çıkacağı ve kentleştirileceği talan edileceği bekleniyor. Yok edilmiş ve betona boğulmuş olan Uzungöl’e kentsel dönüşüm uygulayacak olanlar, 3 beton Uzungöl daha inşa edeceklerini açıkladı.

Halk niçin kovuluyor?

Yaylalardan halkın kovulma adımının en önemli fotoğrafı Ayder ile 3 Uzungöl açıklamalarında ortaya çıkıyor. İnşa etmek istedikleri beton Uzungöller ile Ayder ‘kentsel dönüşümlerle’, özellikle Arap milyarderlerine peşkeş çekecekleri alanlar yaratılacak. Kafkasör Yaylası’nda (Cerattepe) yaşadığımız sürece benzer birçok doğa katliamıyla yüzyüze kalınacak. Giresun’da Bektaş ve civar yaylalarına Altın madenciliği, Gümüşhane yaylalarında yine altın, gümüş ve bakır madenciliği başlayacak ve Rize ile Tarbzon yaylalarında Arap milyarderlerine peşkeş çekilen alanların dışında kalan bölgelerde benzer madencilik faaliyetleri başlayacak. Tüm Karadeniz ve Türkiye halkları bu süreçlerin farkında ve müdahale etmeye hazırlanıyorlar.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR