‘Yeşil alan’ sözü ‘hizmet alanı’ çıktı

Karşıyaka’da CHP’li belediyenin “yeşil alan” olarak kalacağı sözünü verdiği Nergis Parkı’nın imar planlarında “belediye hizmet alanı” olarak yer aldığı ortaya çıktı.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinin Nergis Mahallesi’nde, yıllardır tek yeşil alan olarak çocuk parkı işlevi gören Nergis Parkı, 2014 yılında imara açılmak istenmiş halkın tepkisi sonucu belediye bu projesinden vazgeçmişti. Parkın yeşil alan olarak kalacağı konusunda CHP’li Karşıyaka Belediyesi tarafından yurttaşlara söz verilirken, planlarda parkın “yeşil alan” olarak değil, “belediye hizmet alanı” olarak belirlendiği ortaya çıktı.

Konuya ilişkin aralarında şehir plancıları ve ekolojistlerinde bulunduğu Karşıyaka Halk Forumu, belediyeye dilekçe verdi. Bölge halkına danışılmadan yapılan düzenlemelerin doğru olmadığı vurgulanan dilekçede, parkın imar planlarında “yeşil alan” olarak tanımlanması istendi.

‘YEREL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZI YANSITMIYOR’

Dilekçede, “Parkımızın ‘belediye hizmet alanı’ olarak kullanılmasında uzun vadede imar ve çevre düzenlemesi açısından sakıncalar gördüğümüzü defaten basın açıklaması, dilekçe ve birebir görüşmeler yönünde sözler almıştık. Ayrıca mahalle muhtarına da başkanımız tarafından benzer taahhütlerde bulunulduğu öğrenildi. Yaşam alanlarımızın değerlendirilmesinde bölgenin insanına sormadan, danışmadan yapıla iş ve işlemlerin yerel yönetim anlayışımızı yansıtmadığını üzülerek görmekteyiz. Emek harcayan gruplar, insanlar olarak ivedilikle belediye meclisimizin çözüm önerilerimiz doğrultusunda Nergis Parkı’nın imar planında ‘yeşil alan’ olarak ilan edilmesi ve sonucunun tarafımıza bildirilmesi konusunda gereğini bilgilerinize sunarız” denildi.

‘YAPILAŞMA TEHLİKESİ SÜRÜYOR’

Konuya ilişkin konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, parkın imar planlarında “yeşil alan” olarak kalması için dilekçe verdiklerini vurgulayarak, geçmiş dönem ve bugünkü kent yönetimince Nergis Parkı’nın yeşil alan olarak planlarda yer almamasını bir tehlike olarak gördüklerini söyledi. Parkın hala “belediye hizmet alanı” olarak gözüktüğünü belirten Karaçorlu, “Nergis Parkı şu an hala ‘belediye hizmet alanı’ olarak gözüküyor. Yani yapılaşma riski olan bir alan olarak gözüküyor. Belediye hizmet alanıyken bugün 3 katlı bir proje varsa yarın 10 katlı bir proje de olabilir. O parkı tamamen ortadan kaldırmaya çalışan bir proje de olabilir. Kent yönetimlerinin niyetleri ‘ilahi’ bir niyet değil. Bunu daha önce Cevat Durak döneminde gördük. Oraya çok katlı bir bina yapmaya çalıştı. Bugün de Mutlu Akpınar döneminde görüyoruz. Halen planlarda ‘yeşil alan’ olarak yer almıyor. Bir türlü yerel seçimlerde verdikleri sözleri tutmuyorlar” şeklinde konuştu.

‘YEŞİL ALAN OLARAK KULLANILMASINI İSTİYORUZ’

Bölge halkının görüşünün de ‘yeşil alan’ olarak garantilenmesi yönünde olduğunu vurgulayan Karaçorlu, 2 yıl önce yapılaşma tehlikesine karşı park için yapılan eylem ve etkinlikleri hatırlattı. Karaçorlu, bölgenin imar planlarında “yeşil alan” olarak tanımlanmasını ve kullanımının sağlanmasını istediklerini söyleyerek, şöyle devam etti: “Biz şehir plancıları ve bu konuda duyarlı olan çevreler olarak şunu biliyoruz; bu tür plan kararlarıyla kesinleşmemiş durumlar başka türlü planlara çok rahat dönüşebiliyor. Gelen her yönetimin de bu kararın arkasında duracak bir karar alınmasını bir kez daha talep ediyoruz.”

EN SON EKLENENLER