‘Yeşil alan’ yerine ‘hizmet alanı’

Karşıyaka’da CHP’li belediyenin “yeşil alan” olarak kalacağı sözünü verdiği Nergis Parkı’nın imar planlarında “belediye hizmet alanı” olarak yer aldığı ortaya çıktı.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinin Nergis Mahallesi’nde, yıllardır tek yeşil alan olarak çocuk parkı işlevi gören Nergis Parkı, 2014 yılında imara açılmak istenmiş halkın tepkisi sonucu belediye bu projesinden vazgeçmişti. Parkın yeşil alan olarak kalacağı konusunda CHP’li Karşıyaka Belediyesi tarafından yurttaşlara söz verilirken, planlarda parkın “yeşil alan” olarak değil, “belediye hizmet alanı” olarak belirlendiği ortaya çıktı.

Konuya ilişkin aralarında şehir plancıları ve ekolojistlerin de bulunduğu Karşıyaka Halk Forumu, belediyeye dilekçe verdi. Bölge halkına danışılmadan yapılan düzenlemelerin doğru olmadığı vurgulanan dilekçede, parkın imar planlarında “yeşil alan” olarak tanımlanması istendi.

‘Sözlerini tutmuyorlar’

Parkın hala “belediye hizmet alanı” olarak gözüktüğünü belirten Konuya ilişkin konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Kurucu Başkanı Tuncay Karaçorlu, “Bunu daha önce Cevat Durak döneminde gördük. Oraya çok katlı bir bina yapmaya çalıştı. Bugün de Mutlu Akpınar döneminde görüyoruz. Halen planlarda ‘yeşil alan’ olarak yer almıyor. Bir türlü yerel seçimlerde verdikleri sözleri tutmuyorlar” şeklinde konuştu.

İZMİR

EN SON EKLENENLER