Yıkım dede mesleğini de alıp götürdü

Post date:

Author:

Category:

Tarihi Hasanpaşa Hanı’nda 130 yıllık dede mesleğini icra eden Hüseyin Diril, atölyesinin yıkılması nedeniyle mesleği bırakma noktasına geldi.

Kasım 2015’ten bu yana ağır abluka altında olan Diyarbakır’ın Sur ilçesi, evlerinin yıkılmasının yanı sıra turistlere de kapatılmak isteniyor. Bir zamanlar kentin önemli turizm merkezi olan ilçedeki abluka esnafı da vurdu. Tarihi Hasan Paşa Hanı’nda dedesinde kalma dükkanda 130 yıllık mesleği devam ettiren Hüseyin Diril, el emeği bileklik, kolye, saat, eski gümüş gibi takı ürünleri yapıyordu. Ancak yıkımla birlikte üretim yaptığı Suriçi’ndeki atölyeyi kaybetti. Dedesinden babasına, babasından ise kendisine kalan mesleği gelecek nesillere savaşın ve yıkımın olmadığı bir ortamda öğretmek isteyen Diril, “Sur ile böyle büyük tarihe sahip olan meslekler de yok oldu. Kötü günler yaşadık gelecekte benim bu mesleği öğreteceğim çocuğum ya da yeğenim kötü günler görmesin istiyorum” şeklinde konuştu.

‘İYİ MAKİNALARIMIZ SUR’DA KALDI ÇIKARMAMIZA İZİN VERMEDİLER’

Aile mesleğini severek yaptığını dile getiren Diril, “Antika satıcıları olarak tanınıyorduk. Köylerden gelen işe yaramayan kırık ve eski eşyaları alarak, atölyemizde bunları işleyip bu hale getirip satıyorduk. Bu işi bana babam öğretti. Ben kendim öğrenmeyi istedim. Çünkü dedem yaparken onu izlemek güzeldi. Sonra ben de babamdan öğrenmek istedim. Günden, güne bu isteğim artıyor. Eski gümüşler var. Yeni gümüşleri atölyemizde yapıyorduk. Yerimiz savaşın ortasında kaldı. Burada yapamıyoruz. Elimizdeki ürünler bitince kapatacağız” dedi.

Tarihi Sur’un bitirilmek istediğini vurgulayan Diril, bununla birlikte kendi mesleklerinin de yok edildiğini söyledi. Diril, “İyi makinalarımız orada kaldı, çıkarmamıza izin vermediler. Böyle günler yaşadık. Gelecekte benim bu mesleği öğreteceğim çocuğum ya da yeğenim böyle günler görmesin istiyorum. İstiyorum ki bir daha böyle bir şey yaşanmaz, insanlar üzülmez. Herkes özgürleşir ve öyle yaşamaya devam eder” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR