Yine aynı kömür yine kirlilik

Post date:

Author:

Category:

Çeşitli illerde valilikler tarafından yoksullara dağıtılan kömürün hava kirliliğini artırdığı bilindiği halde hiçbir önlem alınmıyor. Adana’da da bugünlerde soluk almak bümkün değil ve sebep yine aynı

Adana Valiliği tarafından yoksullara dağıtılan kömürün “kalitesiz” olduğunu ve “hava kirliliği” yarattığını belirten Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, kentin nefes alması için kömür dağıtımına son verilmesini istedi.

Adana’da kalitesiz kömür kullanımından dolayı hava kirliliği nefes almayı zorlaştırıyor. Her kış yaşanan soba dumanı kabusu son haftalarda yeniden kentte boy göstermeye başladı. Devlet tarafından dağıtılan kömürün “kalitesiz” olduğunu ve hava kirliliğine neden olduğunu belirten Çevre Platformu, ücretsiz dağıtılan kömürün durdurulmasını istedi. Özelikle akşam saat 18:00 ile 21:00 arasında kente nefes almak imkansız bir hal aldı. Hava kirliliğinden dolayı Kentte akşam saatlerinde görüş mesafesi düşmesi nedeni ile özellikle kavşaklarda kaza risklerini arttırıyor.

Tedbir alınmıyor

Kentte ciddi hava kirliliğinin yaşandığını aktaran Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, hava kirliliğinin devlet tarafından yoksullara dağıtılan “kalitesiz kömürlerin” neden olduğunu söyledi. Gökoğlu, geçen yıl da valiliğin ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yaptıklarını ve hiç bir tedbir alınmadığını belirtti. Yetkililerin birbirinden habersiz olduğunu savunan Gökoğlu, “Bu broşür yetkililerin birbirinden habersiz oluşunu ve yüzsüzlüklerini ortaya çıkarıyor. Valilik tarafından kalitesiz kömürler dağıtılırken, Büyükşehir Belediyesi, ‘Adana’nın Hava Kalitesi İyileşiyor’ adlı broşür bastırıyor. Adana’nın güneyinde akşam saatlerinde yurttaşlar karbonmonoksit gazını soluyor. Birbirlerinden haberleri yok galiba. Belediye çok iyi biliyor ki; TIR’la Adana’ya getirilen kalitesiz kömürlerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracığıyla belirlenen ailelere torbalarca dağıtılıyor. Çaresiz bu aileler bu kalitesiz kömürleri yakmak zorunda kalıyor. Ve kentin havası solunamaz hale geliyor. İnsanlarımız solunum yolu hastalıkları ile hastaneye başvuru yapıyorlar. Ama belediyemiz ‘Adana’nın Havası Kalitesi İyileşiyor’ diye broşür dağıtıyor” diye konuştu.

ADANA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR