Yoksulluk artıyor, kilolar da…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dünya genelinde en az 2,2 milyar kişinin, fazla veya aşırı kiloları nedeniyle risk altında olduğu tespit edildi. Washington Üniversitesi ve uluslararası bir sağlık konsorsiyumu tarafından 70 milyona yakın bireyin donelerinin incelenmesiyle çıkan sonuçlara göre, dünya genelinde en az 2,2 milyar kişi, fazla veya aşırı kiloları nedeniyle risk altında.
Aşırı kilolu olmanın birçok gelişmiş ülkenin yanı sıra mutfak kültürüyle bağımlı olarak yoksul veya orta gelir düzeyindeki ülkelerde yüksek boyutlarda olduğu sonucu çıktı. 68,5 milyon bireyin verilerinin incelendiği araştırmaya göre, 2015 yılında dünya genelinde 1,5 milyar kişi ‘kilolu’ idi. BMI değeri 30’un üzerinde olan ve ‘aşırı kilolu (obez)’ olarak kabul edilen bireylerin sayısı ise, 700 milyonun üzerindeydi.

ABD ve Ortadoğu

Araştırmaya göre, dünya üzerinde obez bireylerin oranının en yüksek olduğu ülke, yüzde 35 ile Mısır. Suudi Arabistan, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkeler de, ilk sıralarda yer alıyor. ABD’de 20 yaşındaki altındaki çocuk ve gençlerin yüzde 13’ünün obez olduğu kaydedilen araştırmada, Çin, Hindistan ve diğer ‘yükselen ekonomilerde’ obezitenin artış gösterdiği tespitine yer verildi. WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR