Zarokistan’ın kapatılmasına meclis üyelerinden tepki

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin DBP’li meclis üyeleri, Kürtçe eğitimin verildiği Zarokistan’da 37 öğretmenin kayyum tarafından işten çıkarılmasına tepki göstererek, okulun kapanmasıyla çocukların mağdur edildiğine dikkat çekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin DBP’li meclis üyeleri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde anadilde eğitimin verildiği Zarokistan’da çalışan 37 öğretmenin kayyum tarafından işten atılmasına ilişkin DBP il binasında basın toplantısı düzenledi. Meclis üyeleri adına konuşan Erkan Erenci, Dünya Anadil Günü’nde Kürtçe ve farklı dillerde eğitim veren bir kurumun çalışanlarının işten atılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Erenci, Zarokistan’ın 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin büyük emekleri sonucunda açıldığını ve o günden beri çocuklara Kürtçe ile farklı dillerde eğitim verildiğini aktardı. Zarokistan’da eğitim veren 37 öğretmenin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından işten atılmasının Kürt diline olan tahammülsüzlüğün göstergesi olduğunu söyleyen Erenci, okulda 193 ailenin çocuğunun eğitim gördüğünü, 60 öğrencinin ise burslu olduğu bilgisi verdi. Erenci, “Okulun kapanmasıyla 193 aile ve çocuk mağdur edildi. Bu çok açık bir şekilde Kürtçenin reddidir. Bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt halkına bakış açısı olduğunu söyledi. Kürt halkı dili, kültürü için yıllardır mücadele veriyor. Böylesi bir uygulamayı asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından toplantı sona erdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR