Zeytin üreticileri: Bizi yok saydılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zeytin ve zeytinciliğin ‘idam fermanı’ olarak adlandırılan tasarının kabul edilmesine tepki gösteren zeytin üreticileri, ‘Bizi yok saydılar. Ekolojik dengeyi altüst edecekler’ dedi

Ege Bölgesi’nin zeytincilik faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı kuzey kısımlarında, uluslararası ödüllü zeytinleri ile ünlü İzmir’in ilçesi Bergama’ya bağlı Zeytindağ Mahallesi’nde yaşayan halk, çimento fabrikasının yeniden gündeme gelmesinden endişeli. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ile bilinen Aliağa’daki Zeytinli Park da, ‘kamu yararı’ adı altında hedefteki alanlardan sadece biri.

Söz konusu yasanın zeytincilere ve zeytinciliğe vereceği zararlara dikkat çeken zeytin üreticisi Oktay Konyar, yasa ile yalnızca doğanın değil, insanlık onurunun da aşağılandığını vurguladı. Tasarıyı ‘ölüm fermanı’ olarak tanımlayan Konyar, “Aşağıladılar, tükürdüler, yok saydılar ve bizi inkar ediyorlar. Bu kadar onursuzca bir davranış biçimini ne üretici hak etti ne insanlık” dedi.

Ölüm ve sıtma

Servet Ali Çınar da, ülkede tarım politikalarında “ölümü gösterip sıtmaya razı etme” gibi bir anlayışın hakim olduğunu, yapılan değişikliğin de tam anlamı ile bu manaya geldiğini söyledi. Söz konusu yasa ile hem üreticinin geçim kaynağının hem de tarihi zeytin ağaçlarının yok edileceğini belirten Çınar, değişikliğin hileli bir şekilde yapıldığını ifade etti. Çınar, “Bu, zeytinliklerin yok edilmesi anlamına geliyor. Üreticinin ölümü anlamına geliyor. Bunu geçmişte Bergama’da Efemçukuru’nda gördük. Bunu, eskiden beri yapıyorlardı, şimdi yasal bir kılıfa oturttular. Biz, dedelerimizden bile duyardık. Büyük Roma İmparatorluğu döneminde dikilmiş olan zeytinler bölgede yaşıyor. 2 bin yıllık tarihi yok ediyorlar” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Zeytin yaşamdır

Caner Özcan ise, zeytin ağaçlarının ve doğanın bu ülkenin geleceği olduğunu, kimsenin zeytin üreticisini düşünmediğini belirtti. Yasa karşısında ne yapacaklarını bilmediklerini dile getiren Özcan, “Zeytin ağaçları yaşamdır. Bu ağaçlar bu ülkenin geleceğidir. Biz turizme karşı değiliz. Ancak, bunlar madencilik yapıyorlar. Birçok ağacı yok edecekler. Dolayısıyla üretici de bundan etkilenecek. Üreticiyi zaten düşünen yok” dedi.

Cihan Başakçıoğlu/İzmir-dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR