Zeytinci aldatıldı rantçılar kazandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zeytinliklerin yok edilmesini içeren ‘torba yasa’nın komisyondaki görüşmelerde yapılan ayak oyunu, öfke yarattı. Zeytinlikleri madencilere ve sanayi şirketlerine açan tasarı, tam bir rant projesi olarak tarihe geçiyor

Meclis’te görüşmeleri süren ‘torba tasarı’daki zeytinlikleri sanayi ve maden yatırımlarına açan maddeler komisyonda kabul edilirken, konuyla ilgili tepkiler sürüyor. Bu arada, görüşmelerin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Kurucu Yönetim Kurulu üyesi Murat Narin, önceki gün ilk olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile 2 saat süren toplantı yaptıklarını, ona zeytini ‘A’dan Z’ye’ anlattıkları halde, “Bu konu zaten benim konum değil” cevabını aldıklrını belirtti. Komisyonda ikinci oturum başlamadan önce, AKP Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’nun da kendilerine, “Tamam istediğiniz değişiklikleri yapıyoruz” dediğini anlatan Narin, birkaç dakika sonra ise, büyük bir hızla maddelerin geçirildiğini kaydetti.

Narin, “Biz aldatıldık. Kamuoyunda zeytinler kurtulmuş gibi algı yaratılıyor. Doğru değil” diye konuştu.

Keçilere yasak madene serbest

Öte yandan, yasanın kabulü ile zeytinlikler koyun ve keçiye yasaklandı ancak maden, termik santral gibi sanayiye serbest hale getirilerek 500 bin ailenin ekmeği ile oynandı. Artık kamu yararı görüldüğü an, üstünde zeytinlik alanlar maden ve sanayiye açılabilecek. Bu arada, örneğin, yasa; zeytinliklere hayvan sokulması, ağıl yapılması halinde çiftçiye üç aya kadar hapis cezası veriyor. Yani koyun, keçilerin girmesi tehlikeli ve yasak ancak, enerji şirketleri, maden şirketlerine yasak değil… Kamu yararı görülürse, zeytinliklerde taş ve kum ocakları açılacak, santraller kullanacak.

Önüne gelen Tarkan’a çatıyor

Zeytinlik talan yasası görüşülürken, AKP’li bakanların geleneksel “Tarkan’a meslek dersi verme” sezonu da açıldı. Bu kez de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanatçı Tarkan’ın zeytinliklerin mahvedilmesine yönelik tepkisine yanıt verdi ve “Tarkan’ın zeytinlikleri mi varmış, ne yapacakmış zeytinlikleri? Tarkan şarkılarını söylesin” dedi. Daha önce de, eski Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Allianoi’nin yok edilmesine karşı çıkan Tarkan’a yine aynı dilden, “Ben baraj yapmayı bırakıp şarkı söylersem işler değişir. Bunun için Tarkan’da şarkı söylemeye devam etsin” demişti.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR