Zeytinlikler için tehlike sürüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zeytinliklerin maden şirketlerince katledilmesine izin veren yönetmeliğin yürütmesi durduruldu

1 Mart 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile Maden Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda zeytin sahası üzerinde maden tesisi açılmasına olanak tanıyan yönetmelik hükmü büyük tepki çekerken, değişikliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’da çok sayıda dava açıldı.

Adrese teslim yönetmelik

AKP tarafından çıkarılan yönetmeliğin adrese teslim bir yönetmelik olarak nitelenirken bu adreslerden bazılar Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali (YK Enerji) ile Yatağan Termik Santralleri olduğu iddiaları yapıldı. Bu iddiaların doğruluğunu ortaya koyan ilk saldırı Milas’a bağlı İkizköy’de yaşandı. Akbelen ormanları çeperinde ‘acele kamulaştırma’ kararı ile yurttaşların el konulan zeytinlikleri YK Enerji tarafından gerçekleştirilen ve 30 ağacın katledildiği saldırı yurtaşların çabası ile durdurulmuştu.

Yönetmelik iptal edilmeli

Danıştay 8. Dairesi, zeytinlik alanlarda maden faaliyeti yürütülebilmesine olanak sağlayan Maden Yönetmeliği hükmünün yürütmesini ‘Zeytincilik Kanunu’ olarak bilinen, 3573 sayılı kanuna aykırı hükümler içerdiği gerekçesiyle durdurdu. AKP’nin zeytinlikleri talan etmek istediğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Danıştay 8. Dairesi nihayetinde yürütmenin durdurulması kararını verdi. Böylece esastan karar verilene kadar herhangi bir işlem yapılmayacak. Esastan görüşülecek olan davanın da nihayete ermesini ve zeytinliklerin kurtarılmasını talep ediyoruz. Yani Danıştay zeytini talan etme yönetmeliğine dur demiş oldu” dedi.

EKOLOJİ SERVİSİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR