‘Zonguldak Gemi Söküm İstemiyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine yapılacağı iddia edilen gemi söküm tesisiyle ilgili çevre örgütleri ve yurttaşların kurduğu Gemi Sökümüne Hayır Platformu, ‘Kilimli’de gemi söküm tesisi istemiyoruz’ adı altında başlattığı imza kampanyasında toplanan 4 bin 16 imzayı, endişelerin de yer aldığı dilekçe ile birlikte Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’a teslim etti.

Vali Erdoğan Bektaş ile görüşen heyet, valilik ziyareti sonrası açıklama yaptı. Vali Bektaş’ın gemi söküm tesisi konusunda gelen herhangi bir talebin olmadığını kendilerine ilettiğini belirten Gemi Söküm Tesisi Platform Sözcüsü Aysel Yılmaz, “Sayın valimiz bize şunu ifade etti; bu konuda 1988 yılında çıkmış olan bir bakanlar kurulu kararı var. Ancak bu güne kadar ciddi bir talep ve teklif almadık. Bu söylemlerden ve platformun çalışmalarının ardından kamuoyunun dikkatini çekmiş olabilir. Şimdilik ortada böyle bir şey yok. Benim böyle bir teklifim yok ben sadece sorulan sorulara cevap verdim. Şu anda bu konuda endişe edilecek bir şey yok’ diyerek endişelerimizi gidermeye çalıştı” dedi.

TEMA İl Temsilcisi Berran Aydan’ın da katıldığı ziyarette, bakanlar kurulunca alınan karar da ele alındı. Karar var olduğu sürece halkın endişede olduğunu belirten Aysel Yılmaz, şöyle konuştu: “

Gemi Sökümüne Hayır Platformu olarak bir imza kampanyası başlattık. Topladığımız 4 bin 16 imzayı endişelerimizi de dile getiren bir dilekçe ile Sayın Vali’mize sunduk. Bu konuyu görüşmek için de kendisinden randevu almıştık ve bugün bu görüşmemizi de gerçekleştirdik. Umarım endişelerimiz gerçekleşmez ve bu gemi söküm tesisi Kilimli ilçesine yapılmaz. Platform olarak bu işin takipçisiyiz ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bakanlar Kurulu zararı olduğu müddetçe biz orada her zaman endişe içerisinde yaşıyor olacağız. Bunun farkındayız ve bunun için de bir çalışma yapacağız. Bundan sonraki çalışmalarımız acaba bu kararı nasıl iptal ettireceğimiz konusu üzerine olacak.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR