Bu önerge eşit hak ve hukuk vurgusudur.

2020 yılının ilk İBB Meclis oturumunda Cemevlerinin yasal statüsünün “ibadethane” olarak kabul edilmesi için önerge sunacak ve gerekli düzenlemenin yapılmasını isteyecek.

İstanbul Büyük şehir belediyesi yeni yılın ilk meclis oturumunda İstanbul halkının ibadet hakkının ayırımsız eşitlik çerçevesinde yaşanması için Cemevelerinin yasal statüsü ile ilgili önerge hazırlamaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 Aralık 2014 tarihli ve 26 Nisan 2016 tarihli kararları ile Cemevlerinin ibadethane statüsünün tescil edildiği önerge yarın bir kez daha oylanacak.

Her seçimde Cemevlerimizin ibadethane statüsüne alınmasını gerektiğini söyleyen inancımıza ait değerlerle bizlerden telkin ve yönlendirme ile oy isteyen siyasi parti temsilciler bugün oy kullanacak,
Ret oyu kullanarak başta inancımızı, sivil örgütlülük gücümüzü ve sosyolojik gerçekliğimizi görmek istemeyen hiçbir siyasi parti temsilcisi ARTIK CEMEVLERİMİZE ALINMAYACAKTIR.

Bizleri yok sayarak, kontrol altında tutma yöntemleri dayatacak ve bu yöntemlerle camiye sokmaya çalışacak olan zihniyete karşı bugün tüm Alevi kurumlarının tavrı daha net ve sonuçları daha okunur ve anlaşılır olacak açıklamalar yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yazarın diğer makaleleri