Efsane Yazar Fakir Baykurt Duisburg`ta anıldı

“Bey çocuğu bey, ırgat çocuğu ırgat olmasın diyedir bizim eğitim mücadelemiz” diyen öğretmen mücadelesinin unutulmaz ismi , eski TÖS Genel Başkanı, Yazar Fakir Baykurt Almanya‘ nın Duisburg şehrinde anıldı.

Bundan tam 23 yıl önce 70 yaşında Duisburg’ ta hayata gözlerini yuman, yitirdiğimiz Fakir Baykurt sayısız Kitaba imza atan, Kitapları bir çok yabancı dile  çevrilen, Filmleri çekilen, Dizilere konu olan Köy ve Şehir Edebiyatının önemli bir  ismidir. Edebiyat dünyamızda  özel bir yeri olan Fakir Baykurt, uzun yıllar yaşadığı Duisburg  Şehir Kütüphanesinde yeni Kitaplarının, Duisburg Üçlemesinin de tanıtıldığı bir akşamda saygıyla hatırlanıldı..

Duisburgta’ ki Etkinlik Kütüphane Müdürü Dr. Jan-Pieter Barbian’ ın yarısı Almanlardan oluşan aralarında Fakir Baykurtun dostları, eski iş arkadaşları ve öğrencilerininin, Yazar Mevlüt Asar ve Ressam İsmail Çobanın da bulunduğu Konukları selamlamasıyla başladı. Etkinliği sunan Ruhr Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Karin Yeşilada,  Fakir Baykurt ve kitapları, yazım stili üzerine konuklara önemli bilgiler aktardı ve Yazarın ne derece önemli bir Edebiyatçı olduğunun altını çizdi. Programın daha sonraki bölümünde Almancaya çevrilen Duisburg Üçlemesinin bazı bölümleri  Yüksek Fırınlar’ı çeviren, Hartwig Mau ile  Koca Ren’i çeviren Eva Lacour tarafından okundu, yorumlandı.

Yaptıklarıyla ve bizlere çizdiği mücadele yoluyla hala yanımızda, kavgamızdadır

Dün akşamki Toplantıya katılan Fakir Baykurt’ un Yazar arkadaşı Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi”nin de sözcüsü, Edebiyat Kahvesinin  yöneticisi olan Mevlüt Asar hem orada yaptığı konuşmada hem de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Fakir Baykurt’ un sadece bir yazar değil,  Türkiye’de Türkiye Öğretmenler Sendikası( TÖS) ve Yazarlar Derneği Başkanlığını yapan bir mücadele insanı ve eserlerinin hala gündemde olduğunu,  unutulmasının mümkün olmadığını vurguladı ve diğer duygularını şöyle dile getirdi;  ” Dün bizi Almanya’da “öksüz” bırakarak aramızdan ayrılışının 23. yılı idi.- “Ölümünün” demedim, çünkü o son ana kadar “ölüm” sözcüğünü hiç ağzına almadı, hep yaşamdan yana oldu, yaşama tutundu. Duisburg şehri ve Duisburglular olarak ona olan borcumuzu geç de olsa yerine getirdik. Kendisi  şimdiye değin, Duisburg üzerine üç koca roman yazan tek yazardır. Fakir hoca Duisburg’un adının edebiyat ve göç tarihine kalıcı bir şekilde geçmesine katkıda bulunmuştur.” dedi.

Üçlemenin son romanı olan Yarım Ekmek, yine çevirmen Sabine Adatepe tarafından yıllar önce Almanca’ya kazandırılmıştı. Yüksek Fırınlar ile Koca Ren’in Almancaya çevrilmesine bir çok kurum ve kişinin emeği ve katkısı oldu. En büyük çabayı ise  Duisburg’a ilk geldiği ilk andan itibaren tanışıp birlikte güzel işler yaptığı ve Corona nedeniyle bugünlerde evde kalan,  dinlenen Tayfun Demir  vermiştir.

Halk Yazarı Fakir Baykurt unutulmadı ve unutulmayacak

Fakir Baykurt‘ u yakından tanıyanAvrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi‘ ninin de  sözcüsü, Edebiyat kahvesinin yöneticisi olan Yazar arkadaşı Mevlüt Asar ‚‘‘ Fakir Baykurt ne Almanya’da ne de Türkiye’de unutulmadı. Türkiye’de ve Almanya’da her yıl yapılan anma toplantılarıyla, onun adına verilen edebiyat ve kültür ödülleri ile, yeniden basılan  kitaplarıyla, romanlarından uyarlanarak yapılan film ve diziler ile, Duisburg’da yaşadığı Homberg ilçesindeki, Schiller Sokağına komşu Fakir Baykurt Meydanı ile Yazar’ ımızın adı sonsuza dek yaşayacaktır” dedi.

Dün akşam konuklar arasında bulunan Fakir Baykurt ve daha bir çok Türkiye‘ li yazarın kitaplarının kapaklarını  çizen Wuppertal şehrinde yaşayan ünlü ressam  İsmail Çoban’ da Fakir Baykurt ile olan anılarını anlattı. Baykal’ın Almanya’ya geldiği 1978 yılında  iki yıl yanında kaldığını , Baykurt’ un çok değerli üretken bir yazar, aydın, ve mütevazi bir insan olduğunu ısrarla vurguladı. Duisburg kütüphanesindeki etkinlik soru- cevap bölümüyle son buldu. Ben de merhum Fakir Baykurt’la Ahlen’ de 90 lı yılların başında, işyerim Gençlik Merkezi Ost’ ta bir okuma akşamı düzenlemiştim. O gece Duisburg’ a direkt Tren olmadığı İçin gidememiş, Münster’de bizde kalmış, kendisini ağırlamış, Edebiyat, Siyaset, Göç ve Uyum üzerine bol sohbet etmiştik. Onu böylece biraz tanıma fırsatı bulmuştuk . Yazarımız  beni ve eşimi 2 hafta sonraki Abidin Dino‘ nun resim  Sergisine davet etmiş bunun içinbizde  Essen VHS‘ e gitmiştik Sergiyi ziyaret etmiştik ve  Sergide bizi büyük Ressam Abidin Dino ile tanıştırmış, bu  bizi çok mutlu etmişti.  Abidin Dino zamanında  uzun bir süre  Adana‘ da kalmış , yaşamış birisi olarak Adana‘ ya ve Adanalılar‘ a özel bir ilgi ve sevgisi varmış orada öğrendik. Köy Enstitülerinin yetiştirdiği bu  usta , toplumcu, gerçekçi Yazarımızı  ben de sevgi saygı ve özlem’le anıyorum

Duisburg, 12 Ekim 2022

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yazarın diğer makaleleri