Avrupa Alevilerinden Kobanê Eylemlerini Aktif Destek

0
192

Avrupa’nın birçok merkezinde IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları binlerce kişinin katıldığı eylem ve etkinliklerle protesto edildi. Alevi kurumları aldıkları bir kararla bütün eylemlere aktif olarak katıldı.

İsveç’te içlerinde Alevilerinde bulunduğu binlerce kişilik bir grup Göteborg şehrinde Kobanê’yle dayanışma için işgal, oturma eylemi, yürüyüş ve miting yaptı. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti’den Kobanê’ye ağır silahlarla saldıran IŞİD çetelerine müdahale etmesini, İsveç medyasından da konuyu kamuoyunun gündemine getirmesini talep etti.
Fransa’da Toulouse şehrinde de Demokratik Toplum Merkezi tarafından IŞİD çetelerinin Kobanê saldırısını bir mitingle protesto etti.
Capitole Meydanında başlayan mitinge Alevi kurumları, Birleşik Demokrasi Cephesi, Yeni Anti-Kapitalist Parti de destek verdi. Aynı saatlerde bir grup genç de Bordeaux havaalanında bir oturma eylemi gerçekleştirdi.
Hollanda’nın Den Haag şehrinde ise Kobanê’de hayatını kaybeden YPG-YPJ’liler düzenlenen bir toplantıyla anıldı.
Demokratik Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen anma toplantısında Hollanda Alevi Birliklerinden Aleviler de katıldı… Şengal ve Rojava’da IŞİD saldırıları ve buna karşı geliştirilen direnişin anlatıldığı toplantıda “Herkes Kobanê çevresine yığılmalıdır” denildi.

Almanya’nın Dortmund kentinde de gerçekleştirilen eyleme 6 bini aşkın kişi katıldı. Merkez istasyonu önünde bir araya gelen gençler “DAİŞ vuruyor AB susuyor” pankartı arkasında yürüyüşe geçti.
Avrupa Alevi Birliklerinin ve FEDA’nın aktif destek verdiği eylemde yapılan konuşmalarda Kobanê için destek çağrısı yapıldı.
Öte yandan içlerinde Britanya Alevi Birliklerinin de bulunduğu Çok sayıda sivil toplum örgütünün bir araya gelmesi ile oluşturulan Britanya Demokratik Güçbirliği Platformu’nun Kuzey Londra’da düzenlediği eyleme de çok sayıda kişi katıldı. Burada yapılan konuşmalarda, IŞİD çetelerinin Kobanê kantonuna yönelik ağır saldırıları protesto edilirken, Kobanê için oluşturulan kampanyaların desteklenmesi çağrısında bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here