Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler İzmir’de anıldı

0
162

İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Ankara Katliamı’nın yıldönümünde yaşamını yitirenler anmak ve katliamı lanetlemek amacıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi.

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile CHP İzmir milletvekili Musa Çam’ın da katıldığı açıklamada yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve “Katilleri tanıyoruz unutmadık unutmayacağız” yazılı pankart taşındı. Sık sık “Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Katil devlet hesap verecek”, “Onlara sözümüz barış olacak” ve “Ankara’yı unutma unutturma” sloganları atıldı. 

Grup adına açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamının üzerinden tam bir yıl geçtiğini belirterek, bir yıl içerisinde ülkede her gün bombalar patladığını, ülkenin adeta savaş alanına döndürüldüğünü söyledi. 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingiyle, ülkede yaratılan savaş atmosferine, çatışma ve katliamlara dur demek istediklerini söyleyen Sarı, bu talebin bedelinin ise 101 insanın katledilmesi ve birçoğu ağır olmak üzere 400 kişinin yaralanması olduğunu belirtti. Saldırganların hedefinin “barış” talebi olduğunun altını çizen Sarı, AKP ve Sarayın, 15 Temmuz gününe kadar izlediği savaş yanlısı politikayı, 15 Temmuz’un ardından tam anlamıyla bir sivil darbe ve diktatörlük rejimine çevirdiğini vurguladı.

Ankara Katliamı’nın faillerinin halen bulunmadığını ifade eden Sarı, “Bir kere daha burada tüm öfkemiz, acımız ve isyanımızla söylüyoruz. Gerçeklerin açığa çıkması ve katillerin hesap vermesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Yolumuzun, engebeli ve sarp olduğunu biliyoruz. Bizler faşizmden, sivil diktatörlükten, darbelerden ve iliklerimize kadar işleyen terör saldırılarından hesap soracağız. Katliamların arkasındaki bütün karanlık ilişkiler açığa çıkarılana kadar bir dakika dahi yılmayacağız, pes etmeyeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here