Fincancı: Bugün mücadele günü

0
172

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İstanbul Tabip Odası (İTO), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve DİSK Basın-İş, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde başlattıkları “Adalet ve Özgürlük” nöbetinin üçüncüsünü gerçekleştirdi. “Adalet ve Özgürlük İstiyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “OHAL kaldırılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “KHK uygulamalarına son verilsin”, “Öğretmenime dokunma”, “Adalet istiyoruz” dövizleri taşındı. Eylemde sık sık, “OHAL kalksın özgürlük istiyoruz”, “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı. Eyleme TV10, Özgür Radyo, Özgür Gündem, SES, TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve çok sayıda yurttaş katıldı. Nöbette konuşan Şebnem Korur Fincancı, “Bu ülkede her alandan emek verenler baskıya maruz kalıyor. Bütün bu baskıları görmek zorundayız. Hak ihlallerine karşı mücadele edenlerin düşmanıdır bunlar” dedi.

Özgür Gündem gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin de, “Bu ülkede olmayan iki şey, adalet ve özgürlük için nöbetteyiz” diyerek gazetecilerin bugün de haber yapmak yerine adliye koridorlarında mesai yaptığını söyledi. İslamcılar ile ulusalcı kesim arasında müthiş bir ittifak kurulduğunu belirten Keskin, bu ittifakın muhalif olan her kesimi hedef alındığını belirtti.

Özgür Gündem hakkında 122 dava açıldığını, haklarında yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı olduğunu vurgulayan Keskin, “Maalesef ki hükümet savaş istiyor. Bu savaş politikasından da en çok biz muhalifler zarar görüyoruz. Ama cesaret insana kazandıran temel şeydir. Cesaretimizi hiç yitirmeyeceğiz” diye konuştu.

Kapatılan JIYAN TV’nin editörü İbrahim Aslan da, UNESCO’nun yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan diller arasında sıraladığı Kırmançki lehçesinin kültür programları yaptıkları için kapatıldıklarını söyledi. Aslan, “Tüm seslerin sesi olmak için her yerde olacağız, tüm dilleri, kültürleri yaşatacağız” dedi. Havuzdan beslenmeyen tüm basının hedef alındığını da vurgulayan Aslan, mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi İncilay Erdoğan da, bu ülkede her şeye rağmen susmayanların olduğunu hatırlattı. Cizre’de sadece sağlık hizmeti veren Dr. Serdar Kani’nin tutuklandığını duyuran Erdoğan, “Gezi’de ne yaptıysak, Cizre’de de, yaşamın olduğu her yerde yaşatmaya devam edeceğiz. Bu bizim kırmızı çizgimiz” dedi.

TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, haber alma özgürlüğü, basın emekçilerinin haber yapma özgürlüğü ve basın özgürlüğü için herkesi el ele verip mücadele etmeye çağırdı. Fincancı, “Çünkü bugün mücadele etmezsek, bu nöbette yer almazsak yarın yan yana olamayız. Hapishanelerde, tecritte bir birimizden habersiz mücadele etmek zorunda kalırız” diye belirtti.

TV10 Yönetim Kurulu üyesi Veli Büyükşahin ise, her Cumartesi Galatasaray Maydanı’nda kapatma kararına karşı eylem yaptıklarını hatırlatarak, herkesi eyleme destek vermeye çağırdı.

Eylem, sloganlar eşliğinde son buldu.

(my/yk/sd)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here