BM’den Türkiye’ye Kışanak ve Anlı çağrısı

0
119

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına BM tepki göstererek Türkiye’ye insan haklarına saygı çağrısı yaptı

Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin ardından Birleşmiş Milletler (BM) de, Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarına ilişkin açıklama yaptı. Merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, demokratik yollarla seçilen iki eşbaşkanın gözaltına alınmalarının, son aylarda Kürt illerinde birçok kamu görevlisinin ya görevden alındığını ya da gözaltına alınmaların son örneği olduğunu belirtti.

Shamdasani, Türkiye’deki uygulamalara yönelik eleştiriler içeren basın toplantısında, “Türk yetkililere, Olağanüs Awaraştü hal (OHAL) zamanlarında bile yasallık, orantılılık ve gereklilik, yargı sürecine saygı, masumiyet karinesi ve adil yargılama ilkelerini anımsatmak istiyoruz. Türk hükümetine en üst düzeyde şeffaflık ve insan haklarına tam saygı çağrısı yapıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here