Engellilere ve çocuklara işkence yaptılar

  0
  148

  Musul operasyonu sürerken Musul kentinin batısındaki 3 köy daha IŞİD’ten alındı. Irak ordusunda görevli Binbaşı Mezahim Ahmed, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların, Musul’un 12 kilometre kuzeyinde bulunan Tel Keyf Kasabası’na “yanlışlıkla” hava saldırısı düzenlediğini de söyledi.  Ahmed, 4 askerin öldüğünü, 9 askerin yaralandığını ifade etti.

  IŞİD’lilerin Musul’un Faziliye Köyü’nde yaşayan engelli ve çocuklara dahi işkence yaptığı da ortaya çıktı. Pêşmerge güçleri tarafından 26 ay sonra IŞİD’ten kurtarılan Musul’un 20 kilometre kuzeyindeki Faziliye Köyü’ne giden Rus resmi yayın kuruluşu Sputnik, Faziliye halkının köyde halen örgüt mensubu aileler olabileceğinden endişe ettiğini kaydetti. 37 yaşındaki bedensel engelli Fadıl Cuma, sigara içtiği için IŞİD’in kendisine kırbaç cezası uyguladığını söyledi. Maruz kaldığı işkence nedeniyle halen sağlık sorunları yaşadığını kaydeden Cuma, köyünün örgütün kontrolünde olduğu dönemde yaşadıklarını şöyle anlattı: “IŞİD, telefon ve interneti yasaklamıştı. Televizyon izleyemiyorduk. Müzik dahi dinleyemiyorduk. Engelli olduğum için Erbil veya Duhok’a gidip tedavi olmam gerektiğini söylüyordum ancak buna dahi izin vermiyorlardı.” IŞİD’liler tarafından kırbaçlanan bir diğer Faziliyeli ise 12 yaşındaki Yunus Evdi. Sokakta teyzesinin kızıyla konuştuğu için kırbaç cezasına çarptırıldığını söyleyen Evdi, “IŞİD bana 20 kırbaç cezası ve 20 bin dinar para cezası verdi. Bana kırbaç cezası uygulanırken kimse korkusundan bir şey diyemiyordu” dedi.

  ‘Köle gibi yaşıyoruk’

  22 yaşındaki Talal Abdullah yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Beni alıp köydeki merkezlerine götürdüler. Sigara içtiğim için IŞİD’in kadısı tarafından yargılandım ve 50 kırbaç cezası ile 30 bin dinar para cezasına çarptırıldım. Köyün ortasında kırbaçlandım. O günden sonra korkudan sigara içemedim. Ama artık IŞİD köyde çıkartıldığı için rahatça sigara içiyorum. Siz de görüyorsunuz şimdi cebimde sigara paketi var.” Hemed Yusuf adlı genç ise bir akrabasının Pêşmerge olduğu ve ona yardım ettiği gerekçesiyle IŞİD tarafından işkence gördüğünü dile getirerek, “Evime baskın yaparak benle babamı aldılar köydeki kendi merkezlerine götürdüler. 10 gün boyunca bana çok ağır şekilde işkence yaptılar. Demirle ve hortumla ayaklarıma ve sırtıma vuruyorlardı. 1 ay öncesinde gördüğüm işkence nedeniyle sakatlandım. Şimdi sol ayağıma tam basamıyorum. Ve ağrı da halen var” dedi.

  40 yaşındaki Soriye Hazım İsa adlı kadın da şunları anlattı: “IŞİD köyümüzde 2 yıl 4 ay kadar kaldı. Bu süre zarfında köle gibi yaşıyorduk. Kadınlar olarak çok baskı altındaydık. Bir tek saç telimizin dahi görünmemesi gerektiğini ve görünse cezalandırılacağımızı söylediler. IŞİD’in kadın militanları sürekli denetleme yapıyordu. Teyzemin kızı yüzük taktığı gerekçesiyle IŞİD tarafından evinden alınarak 2 hafta cezaevinde tutuldu.”

  MUSUL

   

   

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here