IŞİD’in en büyük silahı mayınlar

  0
  112

  Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin başlatmış olduğu Musul operasyonunu engellemek için IŞİD’in kentin çevresine mayınlı tuzaklar kurduğu bildirildi. Operasyonun başlamasından bu yana tuzaklanmış patlayıcılar nedeniyle 4 Peşmerge, 7 Irak ordusu askeri ve 12 sivil yaşamını yitirdi.

  Bu şekilde operasyonu durdurmaya çalıştığı belirtilen IŞİD’in, Peşmerge ve Irak ordusunun geçeceği yollar ile köylerde yoğun bir tuzaklama kurduğu, evlerin içindeki buzdolabı, çaydanlık ve kapılarda da bombalı tuzaklara rastlandığı kaydedildi. IŞİD’in Musul’un doğusu, kuzeyi ve güneyindeki kırsal alanda kurduğu mayın ve patlayıcı tuzaklar nedeniyle birçok insan yaşamını yitirdi.

  Peşmerge ve Irak ordusu IŞİD’in döşemiş olduğu mayın ve patlayıcıları imha etmek için ekipler halinde sürekli temizlik yapıyor.

  Köyler ve kasabalar alındıktan hemen sonra mayın ve bomba temizleme ekipleri o bölgeye giderek tuzaklanmış patlayıcıları temizliyor ardından o evin üzerine beyaz bayrak asıyor. Beyaz bayrak asılması o yerin temizlendiği anlamına geliyor. Mayın temizleme ekibinin komutanı Lokman Şerafettin, Sputnik’e konuştu. IŞİD’in köy, kasaba ve yolların yarısını mayınladığına dikkat çeken Şerafettin, “IŞİD, Musul operasyonunda çok direnemeyince mayınlı ve bombalı tuzaklar yapıyor. Sivillerin kaldığı yerlerde dahi tuzaklar kuruyor. Birçok sivil bu tuzaklamalar sonucu hayatını kaybetti. Birçok sivil köyüne dönerken ve evinin içine girerken mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti” dedi. IŞİD’in tuzaklamış olduğu mayın ve patlayıcı maddeleri imha etmek için özel bir ekip kurduklarını dile getiren Şerafettin, şöyle devam etti: “Bizim ekip yeni alınan köylerde kasabalarda ve yollarda mayın temizleme çalışması yapıyor. Ekibimiz şimdiye kadar yüzlerce mayın ve patlayıcı maddeyi etkisiz hale getirdi”

  Suriye’de de operasyon düzenleyeceğiz
  Öte yandan Irak hükümeti Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Gönüllü Halk Güçleri (Haşdi Şabi) Heyeti Başkanı Falih Feyad, Musul’un kurtarılmasından sonra gerekirse Suriye’ye de gidebileceklerini açıkladı. Musul’un kurtarılmasından sonra yaşanabilecek güvenlik sorunları konulu bir toplantıda konuşan Falih Feyad, şunları söyledi:

  “Irak güçleri şu anda Musul kenti çevresindeki köyleri kurtarıyor, operasyonlarda çok ciddi ilerlemeler kaydedildi ve Musul merkezine birkaç kilometre mesafeye ulaşıldı. Irak, Suriye ile ortak sınırlara sahip. Musul’un kurtarılmasından sonra IŞİD’e karşı caydırıcılık oluşturabilmek için Suriye’deki bölgelere de girmek zorundayız.”

  Daha önce de Gönüllü Halk Güçleri (Haşdi Şabi) komutanlarından Ebu Mehdi el-Muhendis, Gönüllü Halk Güçleri’nin Musul’dan sonraki hedefinin Suriye’nin doğusu olacağını belirtirken, Haşdi Şabi komutanlarından Ahmed el-Esedi de “Irak ve Suriye hükümetlerinin koordinasyonu ile IŞİD unsurlarını Suriye topraklarının içinde de takip edeceğiz” demişti.

  Suriye Genelkurmayı da Musul operasyonunun başlamasından sonra “Başta ABD ve Suudi Arabistan olmak üzere terörizmin uluslararası destekçileri, teröristler için güvenli bir geçiş koridoru açmaya çalışıyor” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here