Clinton yenilgiden FBI’ı sorumlu tuttu

  0
  100

  Amerikan basınına göre, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton, seçimlerdeki başarısızlığından seçime günler kala e-posta skandalıyla ilgili yeniden soruşturma başlatan FBI Direktörü James Comey’i sorumlu tuttu.

  Seçim kampanyasına mali bağışta bulunanlara seslenen Clinton’ın “Böyle bir seçimin neden başarıya ulaşmadığı konusunda pek çok neden vardır. Ancak bizim analizimiz Jim Comey’in (soruşturma açılacağına ilişkin) mektubunun temelsiz, zeminsiz şüpheler oluşturduğu yönündedir ve bizim hızımızı durdurduğu kanıtlanmıştır” dediği aktarıldı.

  Ekim sürprizi

  Clinton, 8 Kasım’a kadarki tüm anketlerde önde görülüyordu ve Donald Trump’ın başarısı büyük bir sürpriz yarattı.

  28 Ekim’de Comey, Kongre’ye FBI’ın Clinton’un Dışişleri Bakanı görevindeyken özel e-postalarını kullanmasına ilişkin bir kez daha inceleme başlatacağını bildirmişti.

  Bu e-postaların Clinton’un başdanışmanı Huma Abedin’den ayrı yaşayan eşi Anthony Weiner hakkındaki soruşturma sırasında bulunduğu belirtilmişti. Weiner 15 yaşındaki bir kız çocuğuna imalı e-posta göndermekle suçlanıyordu.

  Comey, 6 Kasım’da seçimlere iki gün kala Kongre’ye başka bir mektup göndermiş ve Weiner’ın bilgisayarında bulunan yazışmaların kapsamlı değerlendirmesi sonrası Clinton’ın suçlanmasını gerektirecek bir bilgi olmadığını bildirmişti.

  Trump, kampanyası sırasında Clinton’ın e-postalarını sürekli gündeme getirmiş ve tartışmalardan birinde onu hapse atmakla tehdit etmişti.

  © Deutsche Welle Türkçe

  AFP/Reuters, BS/HT

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here