Kolombiya’da yeni anlaşma

  0
  143

  Kolombiya Hükümeti ve FARC arasında imzalanan anlaşmaya referandumda ‘hayır’ oyu çıkmasının ardından, yeni bir barış anlaşmasının imzalandığı duyuruldu

  Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında yeni bir barış anlaşması sağlandı. Dört yıllık müzakerelerin ardından imzalanan ve halk oylamasına sunulan ilk anlaşma, yüzde 50.24 oyla reddedilmişti. Yeni anlaşmanın Küba’nın başkenti Havana’da imzalandığı belirtildi. Kolombiya hükümetinden yapılan açıklamada, 52 yıllık iç savaşı sona erdiren barış anlaşmasının gözden geçirilerek, yeni bir anlaşmaya varıldığı bildirildi. Açıklamada, revize edilen anlaşmanın detayları ise verilmedi. Yeni anlaşmanın yasamadan kaynaklanan tüm engelleri aşması ve önceki anlaşmanın aksine referanduma gönderilmemesi bekleniyor. Anlaşmanın doğrudan Kolombiya Meclisi’ne sunulacağı ifade ediliyor.

  Anlaşmayı ilan etmeden önce, referandumda ‘hayır’ kampanyası yürüten eski devlet başkanları Andres Pastrana Arango ve Alvaro Uribe Velez ile eski Dış Ticaret Bakanı Marta Lucia Ramirez de Rincon ile bir toplantı yaptıklarını sosyal medya hesabından da açıklayan Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, anlaşmanın bugün bu üç isme gönderileceğini de söyledi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here